Plan C. Marsjańska osada od Machno Studio

Plan C. Marsjańska osada od Machno Studio

Plan C, zdj. Machno Studio

Ukraińska pracownia architektoniczna Machno Studio zaprojektowała drukowaną w 3D marsjańską osadę o nazwie Plan C. Koncepcja ta została opracowana podczas lockdownu, który zainspirował architektów do przemyślenia różnych alternatyw dla życia na Ziemi.

Najpierw architekci z Machno Studio opracowali wizję podziemnego bunkra, która zyskała ogromny rozgłos na całym świecie. Zainteresowanie mediów przekonało projektantów do rozwijania koncepcji, która z czasem z podziemnego bunkra stała się osadą na Marsie. Propozycja zakłada zbudowanie osady na planie koła, położonej wewnątrz krateru, który chroniłby zabudowę przed trudnymi warunkami pogodowymi Marsa: burzami piaskowymi, deszczami meteorów i intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Plan C, zdj. Machno Studio

 

Zewnętrzne ściany Planu C miałyby być zbudowane przy użyciu wielkoskalowych drukarek 3D, ponieważ poziom tlenu na Marsie uniemożliwiłby ludziom wznoszenie budynków bez konieczności noszenia przez budowniczych skafandrów kosmicznych i maszyn podtrzymujących życie. Wewnątrz osady znalazłyby się pomieszczenia wspólne, jadalnia, pomieszczenia badawcze i techniczne oraz pokoje załogi.

Plan C, zdj. Machno Studio

 

„Atmosfera wnętrz łączy dwa światy – nieznanego Marsa i bliskiej Ziemi” – mówią architekci z Machno Studio. Futurystyczne wnętrza zostały zainspirowane marsjańskimi burzami piaskowymi oraz ziemską roślinnością.

Plan C, zdj. Machno Studio

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.