Ukraińska pracownia architektoniczna Machno Studio zaprojektowała drukowaną w 3D marsjańską osadę o nazwie Plan C. Koncepcja ta została opracowana podczas lockdownu, który zainspirował architektów do przemyślenia różnych alternatyw dla życia na Ziemi.
Najpierw architekci z Machno Studio opracowali wizję podziemnego bunkra, która zyskała ogromny rozgłos na całym świecie. Zainteresowanie mediów przekonało projektantów do rozwijania koncepcji, która z czasem z podziemnego bunkra stała się osadą na Marsie. Propozycja zakłada zbudowanie osady na planie koła, położonej wewnątrz krateru, który chroniłby zabudowę przed trudnymi warunkami pogodowymi Marsa: burzami piaskowymi, deszczami meteorów i intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Plan C, zdj. Machno Studio
Zewnętrzne ściany Planu C miałyby być zbudowane przy użyciu wielkoskalowych drukarek 3D, ponieważ poziom tlenu na Marsie uniemożliwiłby ludziom wznoszenie budynków bez konieczności noszenia przez budowniczych skafandrów kosmicznych i maszyn podtrzymujących życie. Wewnątrz osady znalazłyby się pomieszczenia wspólne, jadalnia, pomieszczenia badawcze i techniczne oraz pokoje załogi.
Plan C, zdj. Machno Studio
„Atmosfera wnętrz łączy dwa światy – nieznanego Marsa i bliskiej Ziemi” – mówią architekci z Machno Studio. Futurystyczne wnętrza zostały zainspirowane marsjańskimi burzami piaskowymi oraz ziemską roślinnością.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do udziału w konkursie Young Design 2022. Wziąć w nim udział mogą absolwenci i studenci kierunków związanych z projektowaniem, między innymi malarstwa, grafiki czy architektury.
Holenderskie studia IND i Powerhouse Company ukończyły realizację projektu Antenna Tower, wieży nadawczo-obserwacyjnej wykonanej ze stali Corten. Jej nowoczesny design kontrastuje z z otaczającym ją lasem.
David Adjaye prezentuje projekt Barbados Heritage District, inwestycji w całości poświęconej zagadnieniu niewolnictwa na Barbados, a także na inne kultury i narody Zachodu. Projekt będzie składał się z pomnika, muzeum i instytutu badawczego, który skupi się na roli regionu w historii handlu niewolnikami.
Dwóch włoskich architektów, Massimo Gnocchi i Paolo Danesi przezentują projekt domu Mountain Refuge. Ten modułowy, wykonany z prefabrykowanych materiałów budynek może stać się alternatywą dla schronisk na górskich szlakach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.