Pożegnanie Helmuta Jahna

Pożegnanie Helmuta Jahna

Helmut Jahn przy pracy nad Warszawskim projektem, zdj. www.apartamentycosmopolitan.pl/

Nie żyje architekt Helmut Jahn, autor projektu postmodernistycznego budynku Centrum Jamesa R. Thompsona, zginął w wypadku rowerowym w sobotę po południu. Informację o śmierci architekta podało czasopismo „Chicago Tribune”. Jak podaje gazeta, Jahn, jadąc na rowerze, został potrącony przez dwa samochody osobowe w Campton Hills, położonym niedaleko Chicago. Życia architekta nie udało się uratować.

Do najbardziej znanych realizacji projektu Helmuta Jahna należą – oprócz Centrum Jamesa R. Thompsona, któremu grozi wyburzenie – terminal linii United Airlines na międzynarodowym lotnisku O'Hare w Chicago, Sony Center na Potsdamer Platz w Berlinie czy lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku. Jeden z projektów Jahna stanął również w Warszawie – jest to wieżowiec mieszkalny Cosmpolitan Twarda 4. Wielokrotnie nagradzane projekty Jahna były opisywane przez krytyków jako „postępowe” i „nowatorskie”.

Jahn, który przyszedł na świat w roku 1940 w Norymberdze, był absolwentem Technische Hochschule w Monachium. Pod koniec lat 60. opuścił Niemcy i przeprowadził się do Stanow Zjednoczonych, gdzie podjął studia. W tym samym czasie dołączył do C. F. Murphy Associates, która w latch 80. zmieniła nazwę na Murphy/Jahn. Od tamtego czasu, aż do dnia swojej śmierci, Jahn piastował stanowisko dyrektora generalnego firmy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.