Pożegnanie Renée Gailhoustet. Architektka odeszła w wieku 93 lat

Pożegnanie Renée Gailhoustet. Architektka odeszła w wieku 93 lat

Ensemble Marat, Renée Gailhoustet, zdj. Wikicommons

Renée Gailhoustet, francuska architektka, pionierka budownictwa socjalnego i zdobywczyni nagrody Royal Academy Architecture Prize 2022, zmarła w wieku 93 lat w zaprojektowanym przez siebie domu w Le Liégat, Ivry-sur-Seine.

Przez całą swoją karierę, która rozpoczęła się w latach 60., Renée Gailhoustet była orędowniczką mieszkalnictwa socjalnego, które łączy w sobie przystępną cenę oraz wysoką funkcjonalność. Urodzona w Oranie w Algierii w 1929 roku, ukończyła École Nationale des Beaux-Arts de Paris. Po założeniu własnej firmy architektonicznej w 1964 roku, twórczyni zrealizowała dziesiątki projektów skupionych na podniesieniu standardu życia społeczności.

Architektka podjęła próbę zharmonizowania brutalistycznego budownictwa mieszkaniowego z kontekstem miejskim. Jej budynki często odbiegają od stylistycznych norm brutalizmu, tworząc jasne, kolorowe i żywe przestrzenie z dużymi oknami i gościnnymi przestrzeniami. Poprzez delikatne gesty architektoniczne angażują ludzi i pozwalają im na spokojne i komfortowe życie.

„Osiągnięcia Renée Gailhoustet wykraczają daleko poza to, co jest obecnie prezentowane jako mieszkania socjalne lub przystępne cenowo. Jej prace wyróżnia zaangażowanie społeczne, które łączy w sobie hojność, piękno, ekologię i integrację”— mówi Farshid Moussavi RA, przewodnicząca jury Royal Academy Architecture Awards 2022.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.