Podłużny dom w Wilczej Górze

Podłużny dom w Wilczej Górze

Dom w Wilczej Górze, zdj. ZMROK

Architektki z firmy ZMROK przedstawiają genialny w swojej prostocie projekt domu jednorodzinnego, który stanie w Wilczej Górze pod Warszawą. Przytulny, choć nowoczesny obiekt zostanie odgrodzony od sąsiedztwa niezwykłym murem, który z czasem zapełni się wspomnieniami i doświadczeniami mieszkańców.

W dobie maksymalnego otwierania przestrzeni mieszkalnych na otoczenie, ogrodzenie domu wysokim murem może wydawać się ryzykownym posunięciem. Projektantki z praktyki ZMROK stworzyły jednak mur, który dzieląc przestrzeń, łączy mieszkańców z ich najszczęśliwszymi wspomnieniami. „Mur zapewnia poczucie odgrodzenia, które było poszukiwane przez inwestorów. Dodatkowo oddziela strefę dzikiego ogrodu, który jest schronieniem dla owadów i mniejszych zwierząt, od wypielęgnowanej zieleni rekreacyjnej. Chcemy, aby był to element, który będzie ewoluował wraz z mieszkańcami i stanie się nośnikiem wspomnień i dobrych skojarzeń. Można na nim umieścić kafelek przywieziony z podróży, odcisnąć dłoń dziecka lub wkleić kamyk znaleziony podczas spaceru” – mówią architektki w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

Dom w Wilczej Górze, zdj. ZMROK

 

Sama bryła domu jest niezwykle prosta. Zbudowany na planie prostokąta, zwieńczony dwuspadowym dachem, dom zachwyca połączeniem tradycyjnej przytulności z nowoczesnością. Elewacja budynku zostanie pokryta dekoracyjnymi tynkami, którym – zdaniem twórczyń projektu – „starzeją się” z klasą. „Chciałyśmy, aby bryła była możliwie prosta, a także zależało nam na estetycznych, trwałych i ekonomicznych rozwiązaniach materiałowych. Tradycyjne tynki dają możliwość uzyskania bardzo różnych efektów wizualnych jedynie w zależności od sposobu ich uziarnienia i wykonania.  Jest to metoda stosowana od bardzo dawna, która dobrze znosi upływ czasu, a jest to dla nas bardzo ważne” – dodają architektki.

Dom w Wilczej Górze, zdj. ZMROK

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.