Architektki z firmy ZMROK przedstawiają genialny w swojej prostocie projekt domu jednorodzinnego, który stanie w Wilczej Górze pod Warszawą. Przytulny, choć nowoczesny obiekt zostanie odgrodzony od sąsiedztwa niezwykłym murem, który z czasem zapełni się wspomnieniami i doświadczeniami mieszkańców.
W dobie maksymalnego otwierania przestrzeni mieszkalnych na otoczenie, ogrodzenie domu wysokim murem może wydawać się ryzykownym posunięciem. Projektantki z praktyki ZMROK stworzyły jednak mur, który dzieląc przestrzeń, łączy mieszkańców z ich najszczęśliwszymi wspomnieniami. „Mur zapewnia poczucie odgrodzenia, które było poszukiwane przez inwestorów. Dodatkowo oddziela strefę dzikiego ogrodu, który jest schronieniem dla owadów i mniejszych zwierząt, od wypielęgnowanej zieleni rekreacyjnej. Chcemy, aby był to element, który będzie ewoluował wraz z mieszkańcami i stanie się nośnikiem wspomnień i dobrych skojarzeń. Można na nim umieścić kafelek przywieziony z podróży, odcisnąć dłoń dziecka lub wkleić kamyk znaleziony podczas spaceru” – mówią architektki w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Dom w Wilczej Górze, zdj. ZMROK
Sama bryła domu jest niezwykle prosta. Zbudowany na planie prostokąta, zwieńczony dwuspadowym dachem, dom zachwyca połączeniem tradycyjnej przytulności z nowoczesnością. Elewacja budynku zostanie pokryta dekoracyjnymi tynkami, którym – zdaniem twórczyń projektu – „starzeją się” z klasą. „Chciałyśmy, aby bryła była możliwie prosta, a także zależało nam na estetycznych, trwałych i ekonomicznych rozwiązaniach materiałowych. Tradycyjne tynki dają możliwość uzyskania bardzo różnych efektów wizualnych jedynie w zależności od sposobu ich uziarnienia i wykonania. Jest to metoda stosowana od bardzo dawna, która dobrze znosi upływ czasu, a jest to dla nas bardzo ważne” – dodają architektki.
MAD Architects we współpracy z China Airport Planning & Design Institute i Beijing Institute of Architectural Design zaprezentowało projekt terminalu międzynarodowego lotniska Changchun „Longjia” w Chinach. Nowy budynek ma obsłużyć 22 mln pasażerów rocznie.
Platforma Non Architecture zaprasza architektów i amatorów do udziału w konkursie Powerless City. Zadaniem uczestników będzie wyobrażenie sobie świata bez energii elektrycznej i zaproponowanie rozwiązań, które ułatwią życie obywateli.
Miasto Bydgoszcz przedstawia nowy projekt, który powstanie dzięki wsparciu Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Zielone ściany, czyli wertykalne ogrody zawisną na elewacji Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej, Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Ozdobią również powstający wielopoziomowy parking, przylegający do Urzędu.
Muzeum II Wojny Światowej zaprasza urbanistów i architektów do udziału w konkursie na projekt koncepcji Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. To historyczne miejsce, dla wielu Polaków będące największym symbolem oporu wobec nazistowskiej przemocy, ma zainspirować uczestników do stworzenia wizji miejsca pamięci, które połączy pokolenia i przemówi do Polaków ponad wszelkimi podziałami.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.