Pomnik Męczenników autorstwa Adjaye Associates

Pomnik Męczenników autorstwa Adjaye Associates

Pomnik Męczenników, zdj. Adjaye Associates

Firma Adjaye Associates, której założycielem jest tegoroczny laureat nagrody RIBA, David Adjaye ujawniła projekt nowego pomnika w mieście Niamey. Instalacja, nazwana Pomnikiem Męczenników, będzie upamiętnieniem wszystkich poległych w walce z terrorem wzdłuż południowych i zachodnich granic Republiki Nigru.

Znajdujący się w samym sercu miasta pomnik i miejsce pamięci będą centrum nowego placu miejskiego i wielofunkcyjną przestrzenią spotkań obywateli miasta. „Został zaprojektowany jako upamiętnienie tych, którzy stracili życie, jako namacalny dokument ciągłej walki z ekstremistycznymi jednostkami, jako hołd dla żołnierzy, którzy polegli” – piszą o swoim projekcie architekci z Adjaye Associates.

Pomnik Męczenników, zdj. Adjaye Associates

 

Zarówno pomnik, jak i plac zostały zaprojektowane z myślą o wielofunkcyjności. Dzięki swojej wszechstronności, pozwoli miastu na organizacje różnorodnych wydarzeń – kulturalnych, religijnych, obywatelskich i wielu innych. Konstrukcja wita zwiedzających abstrakcyjnymi formami, będącymi wynikiem gry świateł i cieni, zarówno na górnym, pokrytym wieloma prostymi dwudziestometrowymi filarami cokole, jak i poniżej. Jak mówią architekci, każdy filar jest oddzielnym hołdem dla poległych w walce o wolność i bezpieczeństwo innych, upamiętnieniem ich poświęcenia w słusznej sprawie.

Pomnik Męczenników, zdj. Adjaye Associates

 

Cała konstrukcja, zarówno las kolumn, jak i znajdujące się pod nim zacienione i chłodne „sanktuarium” zostaną zbudowane z trwałego, odpornego na upływ czasu betonu. Wytrzymałość konstrukcji wzmocnią dodatkowe elementy ze stali.

Pomnik Męczenników, zdj. Adjaye Associates

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.