Pomnik Wolności i Jedności w Berlinie

Pomnik Wolności i Jedności w Berlinie

Pomnik Wolności i Jedności, zdj. Milla + Partner

Biuro Milla & Partner rozpoczęło prace nad obiektem w centrum Berlina. Nowy projekt studia, nazwany Pomnikiem Wolności i Jedności, to 50-metrowa kinetyczna struktura, której przeznaczeniem jest przypominać Berlińczykom o wolności, trwale wpisanej w historię ich miasta.

Studio Milla & Partner wygrało konkurs na projekt Citizens in Motion – pomnika upamiętniającego walczących o wolność, który w roku 1989 doprowadzili do upadku Muru Berlińskiego – wydarzenia, które w oczach wszystkich Europejczyków jest symbolem wygranej walki o jedność. Projekt uzyskał zgodę niemieckiego parlamentu już w roku 2017, jednak data rozpoczęcia jego realizacji aż to teraz ulegała kolejnym przesunięciom.

Pomnik Wolności i Jedności, zdj. Milla + Partner

Pomnik Wolności i Jedności stanie w ścisłym centrum Berlina. Zostanie zbudowany na istniejącym już cokole usuniętego przez władze NRD u schyłku lat 40. pomnika Wilhelma I, między Schlossrechte i Kupfergraben.

Według architektów wartości takie jak „wolność” i „zjednoczenie” są dynamiczne i zależą od woli, odwagi i poczucia wspólnoty walczącego o nie społeczeństwa. Właśnie dlatego zaprojektowana przez nich rzeźba będzie mogła być wprawiona w ruch przez odwiedzających. Pomnik, kształtem przypominający ogromną misę, ma przypominać Berlińczykom o konieczności wspólnego działania i wzajemnego wsparcia. „Tak jak podczas pokojowej rewolucji w 1989, odwiedzający muszą się komunikować i decydować o wspólnych działaniach, aby stworzyć ruch: jeśli po jednej stronie misy stanie co najmniej 20 osób więcej niż na z drugiej stronie, misa zacznie się poruszać, powoli i delikatnie ” – mówią projektanci.

Pomnik Wolności i Jedności, zdj. Milla + Partner

„Zachęca odwiedzających do komunikowania się i działania razem, o wiele bardziej niż zwykle podczas kontemplacji pomnika. Wolność i jedność nie są pojęciami statycznymi. Muszą być nieustannie redefiniowane i wymagają stałego zaangażowania. Ta zależność [zmian] od działania tworzy intelektualną podstawę Pomnika Wolności i Jedności” – podsumowują.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.