Postpandemiczna wizja społeczności Piero Lisoniego

Postpandemiczna wizja społeczności Piero Lisoniego

Skylines, zdj. Piero Lissoni

Lissoni Casal Riberio, studio włoskiego architekta Piero Lissoniego opublikowało wizualizację Skylines Tower, nowatorskiego wieżowca w Nowym Jorku. Lissoni chciał stworzyć miejsce, które będzie wspierać tworzenie samowystarczalnej społeczności i pozwoli mieszkańcom na założenie „pionowej farmy miejskiej”.  Wieża, dzięki użyciu odpowiednich systemów, będzie dysponowała własną energią elektryczną i innymi zasobami, które uniezależnią ją od reszty miasta.

Pandemia COVID-19, a co za tym idzie, konieczność czasowej izolacji, stała się źródłem inspiracji i wiedzy dla architektów i projektantów. Te kilka tygodni, podczas których nasze życia ograniczały się do czterech ścian własnych domów, pozwoliło na weryfikację jakości przestrzeni, w których żyjemy. Minusem większości domów, mieszkań i osiedli okazał się brak samowystarczalności. Projekt Lissoniego odpowiada na większość potrzeb mieszkańców – w wieży, obok systemów gromadzenia zasobów, znajdą się szkoły, obiekty sportowe oraz samodzielny szpital.

Skylines, zdj. Piero Lissoni

 

„COVID-19 skłonił nas do refleksji nad tym, jak słabi jesteśmy w obliczu pandemii […] dowiedzieliśmy się, że infrastruktura przyszłości musi pozwalać na prowadzenie codziennego życia, również w przypadku kolejnego zamknięcia ” – powiedział Lissoni.

Skylines, zdj. Piero Lissoni

 

Szklany wieżowiec zaprojektowany przez włoskie studio otoczony jest konstrukcją ze stalowych lin, które podtrzymują pnącą się roślinność. „[Jest to] system, który wytwarza, optymalizuje i przetwarza energię’ doskonały mikroklimat, filtrujący powietrze, pochłaniający dwutlenek węgla, wytwarzający wilgoć i ponownie wykorzystujący wodę deszczową do nawadniania zieleni. Ponadto zapewni ochronę przed promieniami słonecznymi i hałasem miasta” – mówią architekci.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.