Powrót do domu. Instalacja na Antarktydzie od studia Balbek

Powrót do domu. Instalacja na Antarktydzie od studia Balbek

zdj. Slava Balbek

Kijowskie studio Balbek przekształciło nieużywany zbiornik paliwa w formę domu, który stanął w bazie badawczej na Antarktydzie. Instalacja, nazwana przez twórców Home Memories, ma symbolizować daleki dom i nieść pocieszenie badaczom stacjonującym w bazie.

Biuro Balbek zostało zatrudnione przez ukraińskie Narodowe Centrum Badań nad Antarktyką, aby stworzyć wyjątkową instalację, która stanie się wspomnieniem domu dla badaczy oraz dziełem sztuki przyciągającym turystów. Studio architektoniczne zmieniło dawny zbiornik paliwa w formę, która – według słów architektów – przypomina typowy ukraiński dom.

„Nasza instalacja została zainspirowana typowym ukraińskim domem – kojarzonym z ciepłem, wygodą i babciną opieką. Dla naszych badaczy to codzienne wspomnienie o czymś prostym, ciepłym i ważnym. Dla turystów być może będzie to inspiracja do zaplanowania podróży do Ukrainy” – mówią twórcy projektu.

Choć instalacja została zaprojektowana przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, twórcy ze studia Balbek podkreślają, że teraz, gdy wielu Ukraińców opuściło swoje domy, ma ona jeszcze większe znaczenie. „Ta instalacja artystyczna, zaprojektowana na rok przed inwazją, teraz nabrała nowego znaczenia” – mówi Slava Balbek. „Dla milionów ludzi zmuszonych do ucieczki ze swoich rodzinnych miast i wiosek z powodu rosyjskiej agresji powrót do domu jest największym marzeniem” – dodaje.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.