Próba cegły w projekcie Studiomania

Próba cegły w projekcie Studiomania

Dom na Kociewiu, zdj. Studiomania

Pracownia architektoniczna Studiomania przedstawia projekt domu na Kociewiu. Budynek mieszkalny w kształcie litery L został w całości obłożony rudą, klasyczną cegłą. Ten znany od wieków materiał, choć z pozoru banalny i niezbyt wyszukany, w tym wydaniu ciekawie koresponduje z minimalistycznym podejściem do surowców i czystością formy domu.

Podstawową wytyczną otrzymaną od inwestorów było użycie cegły o naturalnym wybarwieniu. Właściciele pochodzący z Kociewia byli zafascynowani szlachetnością tego materiału, który nawet po wielu latach zachowuje wysokie walory estetyczne. Podróżując po regionie, można się natknąć na wiele zabytkowych domów z cegły, które zdobią krajobraz kociewskich wsi. Dlatego zdecydowaliśmy się na użycie tradycyjnej, ręcznie formowanej cegły pełnej na elewacji w technologii ściany trójwarstwowej” – mówi założyciel studia, Andrzej Mania.

Dom na Kociewiu, zdj. Studiomania

 

Tradycyjny materiał miesza się w projekcie Studiomania z minimalistycznym podejściem do formy. Cegła jest jedynym budulcem widocznym na elewacji budynku, dlatego sprawia on wrażenie nieprzeniknionego monolitu. W parze z ograniczeniem liczby użytych materiałów idzie dbałość o wyszukaną, lecz wciąż prostą formę. W projekcie nie brakuje też ciekawych decyzji architektonicznych. Dom zbudowany na planie litery L ma nie jeden dach, a cztery oddzielne.

Dom na Kociewiu, zdj. Studiomania

 

„Zamiast zadaszyć dom dwoma dachami ułożonym wzdłuż dłuższych boków, postanowiliśmy zaprojektować, więcej dachów dwuspadowych, tak żeby każde z pomieszczeń wewnątrz miało swój własny dach. Stąd jako wynikowa szerokości pomieszczeń pojawiły się trójkątne szczyty różnej wielkości definiujące charakter budynku” – mówią architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.