Próba granic. Kagerou Village w Kioto Art Centre

Próba granic. Kagerou Village w Kioto Art Centre

Kagerou Village, źródło: dezeen.com

W słynącej z powściągliwości Japonii przebywanie w przestrzeni publicznej regulowane jest wieloma zakazami. To właśnie one zainspirowały grupę artystów do stworzenia Kagerou Village – instalacji, która kwestionuje zasady.

Przeciw porządkowi?

kioto 2
Kagerou Village, źródło: dezeen.com

Instalacja o nazwie Kagerou Village składa się z szeregu instalacji zaprojektowanych przez kooperację projektantów z całego świata, w której skład wchodzą firmy takie jak Tato Architects, Martinez Barat, Lafore Architectes, Ludwig Heimbach, Hiroshi Kato, Sven Pfeiffer i Dot Architects.
Kierownikiem projektu został historyk architektury Taro Igarashi, który zlecił artystom wykonanie projektu w ramach Międznarodowego Sympozjum Architektury KENCHIKU.  

kioto 3
Kagerou Village, źródło: dezeen.com

Każdy z sześciu pawilonów zapewnia przestrzeń do  robienia tych rzeczy, które stanowią tabu w japońskim społeczeństwie lub są niedozwolone w miejscach publicznych. Pawilony są więc bezpiecznymi miejscami do drzemki, całowania, karmienia ptaków i dziecięcej zabawy. Bo właśnie te czynności, według japońskiego prawa, uderzają w porządek publiczny.

kioto 4
Kagerou Village, źródło: dezeen.com

Pawilony zaprojektowane po to, aby zainicjować rozmowę na temat tego, czy i jak można obalić te reguły przestrzeni publicznej, które wydają się najbardziej nonsensowne i niepotrzebne. Wśród instalacji znajdziemy więc „domek” do kameralnych rozmów w miejscu publicznym, budkę do całowania czy olbrzymią podwieszoną tkaninę, mającą zachęcać dzieci do radosnej zabawy.

kioto 5
Kagerou Village, źródło: dezeen.com

Nieistniejąca już instalacja pojawiła się na dziedzińcu Kioto Art Centre w dzielnicy Kimono.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.