Prace nad nowym Ponte Morandi zmierzają do końca

Prace nad nowym Ponte Morandi zmierzają do końca

Projekt nowego Ponte Morandi, zdj. Renzo Piano

Niemal dwa lata temu, 14 sierpnia 2018 zawalił się wiadukt Ponte Morandi we włoskiej Genui. W katastrofie zginęły 43 osoby, a 15 zostało rannych. Dziś most został odbudowany według nowego projektu, nie tylko wzbogacającego okoliczny krajobraz o estetyczny i funkcjonalny element, ale również upamiętniającego tych, którzy ponieśli śmierć w skutek zawalenia się starej  konstrukcji.

Nowy projekt Ponte Morandi został zaproponowany przez Renzo Piano, wybitnego włoskiego architekta uhonorowanego między innymi Nagrodą Pritzkera oraz Złotym Medalem AIA. Piano, poruszony śmiercią tak wielu osób, nie przyjął honorarium za wykonanie projektu, traktując go jako prezent dla dotkniętej tragedią społeczności Genui.

Budowa Ponte Morandi, zdj. PERGENOVA

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez włoskie agencje prasowe, w ostatnich zakończono prace nad główną konstrukcją wiaduktu – ostatni moduł został ukończony i połączony z innymi. Nowo wybudowany czekają teraz prace wykończeniowe, między innymi montaż oświetlenia. Zgodnie z koncepcją Renzo Piano na moście zostaną zainstalowane 43 specjalne lampy upamiętniające ofiary katastrofy.

Projekt nowego Ponte Morandi, zdj. Renzo Piano

Konstrukcja Piano nie będzie nosiła już nazwy „mostu Morandiego”, na cześć architekta odpowiedzialnego za zaprojektowanie poprzedniego wiaduktu.

Wartość inwestycji szacuje się na 200 milionów euro.

 

 

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.