Projekt „Wieloryba” na wyspie Andøya

Projekt „Wieloryba” na wyspie Andøya

The Whale, © Dorte Mandrup

Duńska firma architektoniczna Dorte Mandrup A/S wygrała międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie nowej atrakcji turystycznej północnej Norwegii.

 

Obiekt powstanie 300 km na północ od koła podbiegunowego na wyspie Andøya, w małym miasteczku liczącym zaledwie 2600 mieszkańców. Niewielka norweska wyspa jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania wielorybów.

wieloryb 3
The Whale, © Dorte Mandrup

Stworzony z myślą o wyjątkowym krajobrazie wyspy „Wieloryb” został zaprojektowany jako „przedłużenie” naturalnie ukształtowanego górzystego terenu. Duńskie studio architektoniczne postawiło na wyeksponowanie dachu budynku, który swoimi krzywiznami przypomina zarówno otaczające go pagórki, jak i płynącego wieloryba.

wieloryb2
The Whale, © Dorte Mandrup

We wnętrzu budynku znajdą się sale wystawowe, biura, kawiarnia oraz sklepik. Realizacja zostanie ukończona w 2022 roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.