Projekt CEBRA w Tiranie. Budynek inspirowany górskim krajobrazem Albanii

Projekt CEBRA w Tiranie. Budynek inspirowany górskim krajobrazem Albanii

Mount Tirana, zdj. CEBRA

Duńskie biuro architektoniczne CEBRA wygrało konkurs na projekt nowego budynku w stolicy Albanii, Tiranie. Zlokalizowany w samym sercu miasta, projekt czerpie inspirację z naturalnego krajobrazu otaczającego miasto, celebrując w ten sposób tożsamość narodową i dziedzictwo kulturowe Albanii.

Projekt CEBRA przedstawia 185-metrową wieżę wielofunkcyjną mieszczącą mieszkania, obiekty handlowe, hotel, strefę biznesową z biurami i parkingami oraz inne udogodnienia, takie jak restauracje i kawiarnie.

Mount Tirana, zdj. CEBRA

„Góry to jedna z najbardziej imponujących elementów przyrody. Odwieczne, budzące podziw i piękne, są naturalnymi zabytkami. Wykorzystując góry Albanii jako główne źródło inspiracji, czerpiemy z lokalnej historii, dziedzictwa kulturowego i tożsamości Albanii” – mówi Mikkel Frost, założyciel i architekt w CEBRA.

Mount Tirana, zdj. CEBRA

 

Dzięki oryginalnej, rozpoznawalnej sylwetce budynek ma się stać nowym punktem orientacyjnym na panoramie Tirany. Konstrukcja zostanie zbudowana z materiałów pozyskiwanych lokalnie, aby zminimalizować ślad węglowy budynku. Obszerne tarasy na zboczu góry pomogą zmniejszyć ilość energii potrzebnej do chłodzenia budynku, zapewniając naturalną wentylację. Na tarasach zasadzone zostaną rośliny, które połączą użytkowników z naturą i pozwolą na odpoczynek w pięknym otoczeniu.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.