
Zaprojektuj plac zabaw w Wieliczce
Trwają zgłoszenia do konkursu na koncepcję architektoniczną placu zabaw, który powstanie w Wieliczce.
Projekt Dacza to mobilny dom zaprojektowany przez Annę Busch we współpracy z architektami Barbarą i Andrzejem Adamczykami oraz architektką Moniką Binkowską. Prosty i bezpretensjonalny, doskonale wpisze się w kontekst naturalny, jak i miejski – w zależności od tego, gdzie zechcą postawić go jego właściciele.
Anna Busch, pomysłodawczyni i właścicielka Daczy, wyjaśniając genezę projektu, sięga pamięcią aż do czasów dzieciństwa. Wspomina, że okres wakacji spędzała beztrosko w niewielkiej przyczepie kempingowej na łonie natury. „Czy było ono bezpośrednią inspiracja do powstania Daczy? Wiem jedynie, że w mojej głowie od lat kiełkował pomysł zbudowania małej chatki gdzieś na łonie natury. Od kiedy skończyłam 18 lat stale się przeprowadzałam, zmieniałam miasta, kraje i uniwersytety, dlatego zrealizowanie tego pomysłu nie było możliwe. To się zmieniło gdy osiadłam w Austrii i poznałam Jakoba – skrajnego minimalistę, który każdy, nawet najprostszy, zakup taki jak skarpetki czy zestaw talerzy poprzedza nękającym pytaniem <<Czy naprawdę tego potrzebujemy?>>. Z połączenia naszych osobowości powstał Projekt Dacza – minimalistyczny dom na kołach” – mówi projektantka.
Twórczyni projektu podkreśla, jak ważne – obok minimalizmu i bliskości z naturą – jest dla niej dbałość o dobro środowiska. „[…] Konstrukcja Daczy jest zbudowana w całości z drewna świerkowego, które jest lekkie, ale wytrzymałe. Drewno ma naturalne właściwości izolacyjne i może być z łatwością poddane recyklingowi – w naszym przypadku wszystkie ścinki posłużyły za opał w kominku. Zastosowane przez nas materiały izolacyjne tj. PIR i wełna szklana, nie są wprawdzie produkowane ekologicznie, ale ich niska waga i dobre parametry izolacyjne pozwoliły na stworzenie energooszczędnego domu, który szybko się nagrzewa i utrzymuje ciepło. Na konstrukcji ekologicznej się nie skończyło. W domku gotujemy na kuchence spirytusowej, a w łazience korzystamy z bezzapachowej toalety zamrażającej. Przy doborze sprzętów takich jak np. lodówka zwracaliśmy szczególną uwagę na ich energooszczędność. Zamontowanie bojlera o pojemności zaledwie 15 litrów przekreśliło szansę na nieekologiczne gorące kąpiele w hektolitrach wody. Dodatkowo zastosowane przez nas ogrzewanie Infrarot jest bardzo wydajne, ponieważ 100% wytwarzanego ciepła oddaje podłodze. Może być też zaprogramowane przy użyciu aplikacji mobilnej” – opowiada Anna Busch.
Obecnie Dacza znajduje się w Styrii, w pobliżu malowniczego jeziora Packer Stausee. Jej właściciele myślą jednak o przestawieniu jej w inny rejon Austrii, by móc doświadczyć nowych, zaskakujących przeżyć. Gdy domek nie jest używany przez właścicieli, jest on dostępny do wynajęcia. Jego właściciele – w odpowiedzi na liczne zapytania o możliwość kupna Daczy – rozważają stworzenie kolejnej, podobnej konstrukcji.
Więcej informacji o możliwościach wynajęcia domku znajdziecie na stronie www.projekt-datscha.com.
Trwają zgłoszenia do konkursu na koncepcję architektoniczną placu zabaw, który powstanie w Wieliczce.
Instytut Dizajnu w Kielcach ogłosił konkurs na koncepcję instalacji artystycznej "Wieje jak w …?". Konstrukcja ma nawiązywać do motywu wiatru, jego nieuchwytności i wyjątkowości.
Platforma Opengap zaprasza architektów i projektantów do udziału w konkursie na projekt wieżowca. Jury i organizatorzy zachęcają uczestników do odrzucenia uprzedzeń i dotychczasowych przekonań i podejścia do zadania w sposób nowatorski i twórczy. Liczą oni bowiem na napływ odważnych, kreatywnych pomysłów, które wstrząsną światem architektury i wyznaczą nowy kierunek w projektowaniu.
Japońskie studio Toshiko Mori Architect stworzyło wyjątkowy projekt w Senegalu – jest to zbudowany na planie koła gmach Fass School w niewielkiej wiosce Fass, położonej na wschodzie kraju. Inwestycja powstała we współpracy z Josef and Anni Albers Foundation oraz innymi organizacjami non-profit. Placówka pomieści ok. 300 uczniów, którzy będą mogli odbierać edukację w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.