Projekt National Botanical Museum w Kumming w Chinach

Projekt National Botanical Museum w Kumming w Chinach

National Botanical Museum, zdj. THAD/Sutherland Hussey Harris

Projekt National Botanical Museum autorstwa THAD i Sutherland Hussey Harris łączy świat architektury i naturę, będąc jednocześnie miejscem, które ubarwi życie lokalnej społeczności i ułatwi  jej dostęp do informacji o środowisku naturalnym.

Zajmujące powierzchnię 28,55 hektara muzeum położone będzie w pobliżu Ogrodu Botanicznego Kunming Chińskiej Akademii Nauk, i lasów Yunnan oraz Parku Heilongtan, jednych z najważniejszych terenów zielonych Chin. Architektura, naśladując topografię tego wyjątkowego terenu, połączy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, a także pierwotny świat natury i stworzony przez nowoczesnego człowieka.

National Botanical Museum, zdj. THAD/Sutherland Hussey Harris

Budynek oglądany z zewnątrz przypomina kroplę wody spoczywającą na płaskiej powierzchni. „Woda przynosi korzyści wszystkim i z niczym nie konkuruje” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt. Zaprojektowana przez nich bryła „ląduje na powierzchni jak kropla wody, falując, płynąc i rozprzestrzeniając się, przepełniona muzyką roślin i rytmem życia”.

National Botanical Museum, zdj. THAD/Sutherland Hussey Harris

Wnętrze budynku obfituje natomiast w motywy botaniczne. Drewniana konstrukcja dachu przypomina żyły półprzezroczystych liści i płatków kwiatów. Jak podkreślają projektanci, „stopniowanie od nieprzezroczystości do przezroczystości […] nadaje budynkowi wygląd dynamicznego ciała żywego”. Wizyta w Muzeum, które zaoferuje zwiedzającym wiele naukowych atrakcji i solidną dawkę wiedzy z zakresu biologii i botaniki, będzie więc również niezwykłym doświadczeniem estetycznym.

National Botanical Museum, zdj. THAD/Sutherland Hussey Harris

Projekt uwzględnia również zagospodarowaniu terenów wokół Muzeum. Przestrzeń publiczna, która będzie dostępna dla wszystkich, będzie doskonałym miejscem do odpoczynku, spaceru czy ćwiczeń.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.