Szweckie biuro architektoniczne zwycięzcą konkursu na projekt przebudowy centrum wystawienniczego w Göteborgu

Szweckie biuro architektoniczne zwycięzcą konkursu na projekt przebudowy centrum wystawienniczego w Göteborgu

+One Tower, zdj. Tham & Videgård

Firma architektoniczna Tham & Videgård wygrała międzynarodowy konkurs na projekt przebudowy szwedzkiego centrum wystawienniczo-kongresowego w Göteborgu. Wybrana propozycja oprócz przebudowy głównego wejścia do obiektu, zakłada stworzenie efektownej wieży.

Centrum wystawiennicze w Göteborgu zostało założone w pierwszej połowie XX wieku. Od tamtej pory uważane jest za jedno z największych tego typu miejsc w Europie. Dzięki projektowi +One Tower autorstwa biura Tham & Videgård ma okazję stać się również najbardziej interesującym. Jak mówią odpowiedzialni za projekt architekci, ich koncepcja rewitalizacji i przebudowy budynku opiera się „na idei bezpośredniego i otwartego przejścia między miastem a obiektem”.

T_V__One_Corner-lowres
+One Tower, zdj. Tham & Videgård

W praktyce oznacza to zbudowanie wizualnie lekkiej przeszklonej wieży, przewyższającej inne budynki znajdujące się w okolicy, stworzenie wielopiętrowego wejścia, tarasu i dużego, ogólnodostępnego placu. W wieży będzie mieścił się hotel, a w przebudowanej budowli – cztery poziomy restauracji, barów i innych przestrzeni, które mogą być miejscem spotkań społeczności lub wydarzeń kulturalnych.

T_V__One_ext1-lowres
+One Tower, zdj. Tham & Videgård

Twórcy wierzą, że nowe centrum położone w centralnej części Göteborga, pośród eklektycznej mieszanki dziewiętnastowiecznych bloków miejskich, dużych, nowoczesnych obiektów sportowych, pełnych zieleni parków, stanowić będzie przyszły punkt orientacyjny w mieście oraz w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju kultury i lokalnych inicjatyw społecznych.

T_V__One_Top-Floor-1-lowres
+One Tower, zdj. Tham & Videgård

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.