Protesty przeciw rozbiórce Teatru Narodowego w Tiranie
Protesty przeciw rozbiórce Teatru Narodowego w Tiranie
Teatr Narodowy w Tiranie, zdj. Wikimedia Commons
W albańskiej Tiranie doszło do protestów przeciwko rozbiórce Teatri Kombëtar. Budynek powstały w latach 30. ubiegłego wieku, choć ma szczególne znaczenie dla Albańczyków, zostanie zastąpiony nowoczesnym gmachem zaprojektowanym przez BIG.
Roszady w tkance miejskiej Tirany wzbudziły ogromne emocje w Albańczykach i popchnęły ich do głośnych protestów. Dawny budynek Teatru Narodowego w Tiranie ma zostać zburzony i zastąpiony nowym, jak zadecydował premier Albanii, Edi Rama. Na tę wieść głosami oburzenia zareagowali działacze opozycji i albańscy artyści.
Nowy projekt Teatri Kombëtar, zdj. BIG
Protestujący swój sprzeciw argumentują tym, że budynek teatru, tworzący charakter miasta już od niemal 80 lat, ma ogromne znaczenie kulturalne, architektoniczne i historyczne. Zarzucają też premierowi zakusy dyktatorskie i brak chęci do wejścia w dyskusję z tymi, którzy prezentują odmienne zdanie. Rzeczywiście, premier Rama nie wydaje się szczególnie poruszony głosami sprzeciwu.
Przedwczoraj rano na oficjalnej stronie premiera na Facebooku pojawił się wpis zawierający zdjęcia projektu duńskiego studia Bjarke Ingels Group oraz skierowany do protestujących komentarz, w którym zostali określeni jako „zawodowi mąciciele”. Rama zapowiedział, że nowy Teatr Narodowy będzie miejscem o prawdziwie europejskich standardach.
Nowy projekt Teatri Kombëtar, zdj. BIG
„W tych ciemnych czasach mafia nakazała zniszczenie nie tylko jednego z najbardziej zagrożonych zabytków dziedzictwa kulturowego w Europie, ale także wszelkich iluzji co do istnienia rządów prawa w Albanii” – napisał prezydent Albanii Ilir Meta na Facebooku.
Gmina Paysandú w Urugwaju zleciła praktyce OMA sporządzenie projektu przekształcenia nabrzeża miasta. Obszar, który ulegnie przebudowie, zajmuje około 350 hektarów i rozciąga się od międzynarodowego mostu Generał José Artigas, który łączy Paysandú z Argentyną aż do ujścia strumienia Sacra. Będzie to pierwszy projekt OMA w Ameryce Łacińskiej.
Platforma Non Architecture zaprasza artystów grafików i rysowników do udziału w konkursie ReDraw. Przedmiotem konkursu jest opracowanie rysunku przedstawiającego Fallingwater, czyli dom nad wodospadem projektu Franka Lloyda. Organizatorzy pozostawiają uczestnikom pełną dowolność w wyborze techniki i stylu, w których wykonają swoją pracę konkursową.
Jak zamienić dawne tereny przemysłowe w nowoczesną i modną dzielnicę? Na to pytanie może odpowiedzieć studio APA Wojciechowski Architekci, odpowiedzialne za rewitalizację dawnej elektrowni na warszawskim Powiślu. Obszar, dotąd zaniedbany i zapomniany, z powrotem stał się częścią miasta, oferując mieszkańcom miasta atrakcyjne miejsce do pracy i rozrywki – lokale użytkowe, bary, restauracje i sklepy.
Liczby jasno wskazują na to, że jakość powietrza w Dallas w stanie Teksas nieustannie się pogarsza. Według pomiarów zawartość dwutlenku węgla w powietrzu wzrosła tam dwukrotnie od roku 1990.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.