Protesty przeciw rozbiórce Teatru Narodowego w Tiranie

Protesty przeciw rozbiórce Teatru Narodowego w Tiranie

Teatr Narodowy w Tiranie, zdj. Wikimedia Commons

W albańskiej Tiranie doszło do protestów przeciwko rozbiórce Teatri Kombëtar. Budynek powstały w latach 30. ubiegłego wieku, choć ma szczególne znaczenie dla Albańczyków, zostanie zastąpiony nowoczesnym gmachem zaprojektowanym przez BIG.

Roszady w tkance miejskiej Tirany wzbudziły ogromne emocje w Albańczykach i popchnęły ich do głośnych protestów. Dawny budynek Teatru Narodowego w Tiranie ma zostać zburzony i zastąpiony nowym, jak zadecydował premier Albanii, Edi Rama. Na tę wieść głosami oburzenia zareagowali działacze opozycji i albańscy artyści.

Nowy projekt Teatri Kombëtar, zdj. BIG

Protestujący swój sprzeciw argumentują tym, że budynek teatru, tworzący charakter miasta już od niemal 80 lat, ma ogromne znaczenie kulturalne, architektoniczne i historyczne. Zarzucają też premierowi zakusy dyktatorskie i brak chęci do wejścia w dyskusję z tymi, którzy prezentują odmienne zdanie. Rzeczywiście, premier Rama nie wydaje się szczególnie poruszony głosami sprzeciwu.

Przedwczoraj rano na oficjalnej stronie premiera na Facebooku pojawił się wpis zawierający zdjęcia projektu duńskiego studia Bjarke Ingels Group oraz skierowany do protestujących komentarz, w którym zostali określeni jako „zawodowi mąciciele”. Rama zapowiedział, że nowy Teatr Narodowy będzie miejscem o prawdziwie europejskich standardach.

Nowy projekt Teatri Kombëtar, zdj. BIG

„W tych ciemnych czasach mafia nakazała zniszczenie nie tylko jednego z najbardziej zagrożonych zabytków dziedzictwa kulturowego w Europie, ale także wszelkich iluzji co do istnienia rządów prawa w Albanii” – napisał prezydent Albanii Ilir Meta na Facebooku.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.