Prototyp przytulnego przystanku święci triumfy w Szwecji

Prototyp przytulnego przystanku święci triumfy w Szwecji

Station of Being, zdj, Samuel Pettersson

Niepogoda, brak przestrzeni, niespodziewane zmiany w rozkładach jazdy… Między innymi właśnie przez nie część z nas jako środek lokomocji wybierze droższy i mniej przyjazny środowisku od autobusu samochód. Aby zaradzić tym niedogodnościom i uczynić podróż autobusem bardziej komfortową, studio architektoniczne Rombout Frieling Lab zaprojektowało Station of Being – prototyp wygodnego i funkcjonalnego przystanku autobusowego.

Przystanek autobusowy powstał w mieście Umeå w Szwecji. Obiekt został zaprojektowany w celu poprawy warunków oczekiwania na środki transportu publicznego w chłodne dni w regionie arktycznym.

station-of-being-arctic-bus-stop-rombout-frieling-lab_dezeen_2364_col_2-1704x938
Station of Being, zdj. Samuel Pettersson

Zamiast miejsca siedzącego na przystanku znajdują się drewniane zaokrąglone oparcia. Badania Rombout Frieling Lab wykazały, że ludzie często woleli stać lub pochylać się niż siedzieć, czekając na autobus w trudnych warunkach pogodowych. Obrotowe kapsuły zostały zaprojektowane w celu ochrony pasażerów przed wiatrem i śniegiem oraz zapewnienia namiastki prywatności. Oprócz tego, przystanek został wyposażony w system komunikacji głosowej i świetlnej – pasażerowie oczekujący na autobus usłyszą, jakiej linii jest nadjeżdżający pojazd i w którym kierunku jedzie.

 

station-of-being-arctic-bus-stop-rombout-frieling-lab_dezeen_2364_col_4-1704x1136
Station of Being, zdj. Samuel Pettersson

 

W ciągu pierwszych kilku tygodni po otwarciu przystanku studio odnotowało wzrost użytkowania o 35%. Zauważono także, że wielu pasażerów przeznacza czas oczekiwania na relaks pod zadaszeniem. „Widzieliśmy ludzi medytujących, przytulających się razem w kapsułach, a nawet odpuszczających kurs najbliższym autobusem i pozostających trochę dłużej ” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.

station-of-being-arctic-bus-stop-rombout-frieling-lab_dezeen_2364_col_5-1704x1136
Station of Being, zdj. Samuel Pettersson

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.