Prototyp przytulnego przystanku święci triumfy w Szwecji
Prototyp przytulnego przystanku święci triumfy w Szwecji
Niepogoda, brak przestrzeni, niespodziewane zmiany w rozkładach jazdy… Między innymi właśnie przez nie część z nas jako środek lokomocji wybierze droższy i mniej przyjazny środowisku od autobusu samochód. Aby zaradzić tym niedogodnościom i uczynić podróż autobusem bardziej komfortową, studio architektoniczne Rombout Frieling Lab zaprojektowało Station of Being – prototyp wygodnego i funkcjonalnego przystanku autobusowego.
Przystanek autobusowy powstał w mieście Umeå w Szwecji. Obiekt został zaprojektowany w celu poprawy warunków oczekiwania na środki transportu publicznego w chłodne dni w regionie arktycznym.
Zamiast miejsca siedzącego na przystanku znajdują się drewniane zaokrąglone oparcia. Badania Rombout Frieling Lab wykazały, że ludzie często woleli stać lub pochylać się niż siedzieć, czekając na autobus w trudnych warunkach pogodowych. Obrotowe kapsuły zostały zaprojektowane w celu ochrony pasażerów przed wiatrem i śniegiem oraz zapewnienia namiastki prywatności. Oprócz tego, przystanek został wyposażony w system komunikacji głosowej i świetlnej – pasażerowie oczekujący na autobus usłyszą, jakiej linii jest nadjeżdżający pojazd i w którym kierunku jedzie.
W ciągu pierwszych kilku tygodni po otwarciu przystanku studio odnotowało wzrost użytkowania o 35%. Zauważono także, że wielu pasażerów przeznacza czas oczekiwania na relaks pod zadaszeniem. „Widzieliśmy ludzi medytujących, przytulających się razem w kapsułach, a nawet odpuszczających kurs najbliższym autobusem i pozostających trochę dłużej ” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci.
Nowy projekt autorstwa todos.architekci cechuje się nowoczesnym, eleganckim stylem. Stawiając na minimalizm w kwestii kształtów, barw i materiałów, architekci stworzyli wyjątkowy dom, który będzie zachwycał ponadczasowym stylem przez wiele lat.
Van Alen i Rada Miasta Nowego Jorku ogłosili zwycięzców międzynarodowego konkursu Reimagining Brooklyn Bridge. Zwycięski projekt w kategorii profesjonalnej to Brooklyn Bridge Forest autorstwa interdyscyplinarnego zespołu, w tym członków Pilot Projects Design Collective, Cities4Forests, Wildlife Conservation Society oraz firm Grimshaw i Silman. W kategorii młodych dorosłych zwyciężył projekt Do Look Down autorstwa Shannon Hui, Kwans Kim i Yujin Kim.
Koreańskie studio LMTLS przedstawia interesującą propozycję zagospodarowania nieco zapomnianej przestrzeni miejskiej w Seulu. Czy ten falisty, pełen kwiatów krajobraz ma potencjał, by mieszkańców miasta do aktywnego spędzania czasu?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.