Prywatna przestrzeń publiczna. Parc de la Distance

Prywatna przestrzeń publiczna. Parc de la Distance

Parc de la Distance, zdj. Chris Precht

Podczas gdy publiczne parki i ogrody zostały zamknięte w obawie przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, Studio Precht zaproponowało teren zielony publicznego użytku, zaprojektowany tak, by ułatwić spacerowiczom zachowanie odpowiedniego odstępu od siebie.

Projekt zatytułowany Parc de la Distance to roślinny labirynt, który umożliwia zachowanie dystansu społecznego, dając jednocześnie możliwość przebywania w miejscu publicznym. Aby ułatwić dystansowanie się spacerującym, przy wejściach do pojedynczych ścieżek zostaną ustawione tablice informujące, czy są one zajęte, czy nie.

 Parc de la Distance, zdj. Chris Precht

Projekt, przewidziany do realizowania w Wiedniu, został zainspirowany francuskimi ogrodami z okresu baroku oraz japońskimi ogrodami zen. Ścieżki prowadzą spacerujących do centrum labiryntu, ozdobionego fontannami.

 Parc de la Distance, zdj. Chris Precht

„Koncepcja wyszła od kilku pytań dotyczących realiów w czasach pandemii. Jak wyglądałby park i jak by funkcjonował, gdyby to zasady dystansu społecznego były wytycznymi projektowymi? Czego możemy się nauczyć z takiej przestrzeni? Ta przestrzeń utrzyma swoją wartość po pandemii. Na razie park został zaprojektowany w taki sposób, aby stworzyć bezpieczną odległość fizyczną między odwiedzającymi. Po pandemii park będzie schronieniem przed zgiełkiem miasta; miejscem, w którym można pobyć samemu przez jakiś czas” – mówi Chris Precht, projektant.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.