Przebudowa Transamerica Pyramid. Perła brutalizmu zyska nowe życie

Przebudowa Transamerica Pyramid. Perła brutalizmu zyska nowe życie

Transamerica Pyramid, zdj. Foster + Partners

Piramida Transamerica, obiekt będący kultowym miejscem na architektonicznej mapie San Francisco, doczeka się renowacji, za którą odpowie studio Foster + Partners i firma deweloperska SHVO.

Zbudowany w 1972 roku 48-piętrowy budynek Transamerica zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Williama Pereirę i przez prawie pół wieku był najwyższym budynkiem w San Francisco. Renowacja, póki co największa w 50-letniej historii budynku, obejmie również rozbudowę i modernizację sąsiednich budynków Two i Three Transamerica.

Transamerica Pyramid, zdj. Foster + Partners

 

Studio Foster + Partners przywróci utrzymanemu w brutalistycznej stylistyce budynkowi dawny blask. Przestrzenie biurowe, które zajmowały większość powierzchni Transamerica Pyramid, zostaną zmienione przestrzenie mieszkalne, które zapewnią mieszkańcom maksymalny komfort, prywatność i elastyczność. Pośrodku wieży wydzielono dwa oszklone piętra, przeznaczone na  strefę wellnes i przestrzenie eventowe. Na najwyższym piętrze natomiast znajdzie się bar do użytku mieszkańców.

Transamerica Pyramid, zdj. Foster + Partners

 

„Zespół Foster, znany z wrażliwości w zestawianiu historycznych obiektów i nowoczesnych konstrukcji, obmyślił projekt doskonale działający nie tylko na spektakularną architekturę Pereiry, ale także na charakter śródmieścia San Francisco: nie jest to zwykła przebudowa wieży z lat 70., ale unikalny projekt, którego celem jest uczczenie wyjątkowego, niepowtarzalnego projektu” – mówi Paul Goldberger z SHVO.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.