Przebudowa stadionu FC Basel. Nowa jakość sportu w Bazylei

Przebudowa stadionu FC Basel. Nowa jakość sportu w Bazylei

Stadion Jakob-Park, zdj. Herzog & De Meuron

Stadion Jakob-Park, siedziba FC Basel zostanie zrewitalizowany po 20 latach użytkowania. Pierwotnie zaprojektowany przez Herzog & de Meuron struktura ulegnie przebudowie, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na stadionie i poprawienie dostępności obiektu.  

Propozycja przewiduje również zastąpienie kultowej fasady zamaszystym dachem, aby nadać stadionowi jednolity wygląd i zyskać przestrzeń do transmitowania wydarzeń na zewnątrz. Ukończony w 2001 roku stadion jest ocenie nie tylko siedzibą klubu piłkarskiego FC Basel, jest także sportowym centrum miasta.

Stadion Jakob-Park, zdj. Herzog & De Meuron

 

Architekci z biura Herzog & de Meuron proponują pokryć budynek powłoką fotowoltaiczną, aby ujednolicić fasadę, nie ingerując w oryginalną formę stadionu. Ogniwa fotowoltaiczne w kształcie subtelnego wzoru w romby w kolorach FC Basel odtwarzają krajobraz Bazylei, na które składają się charakterystyczne dachy oraz budynki. Ta dynamiczna fasada będzie również pełnić funkcję ekranu, na którym wyświetlane będą relacje z wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Stadion Jakob-Park, zdj. Herzog & De Meuron

 

Aktualizacje integrują różne aspekty zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Powłoka fotowoltaiczna generuje energię zasilającą budynek, a jej elementy będzie można zdemontować i wykorzystać ponownie dla potrzeb innego projektu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.