Przedszkola dla klimatu. Propozycja konkursowa studia WXCA

Przedszkola dla klimatu. Propozycja konkursowa studia WXCA

Projekt przedszkola w Michałowicach, zdj. WXCA

Przedstawiamy propozycje studia WXCA, która została zgłoszona do konkursu na projekt przedszkola w Michałowicach. Projekt polskiego studia udowadnia, że nigdy nie jest za wcześnie na edukację ekologiczną.

Wizja energooszczędnego i przyjaznego środowisku budynku doskonale wpisuje się w kontekst okolicy i wspomaga edukację najmłodszych w kierunku ochrony środowiska. Projekt, choć nie został wybrany do realizacji przez jury, otrzymał III miejsce w konkursie i zyskał uznanie specjalistów w dziedzinie architektury.

„Mamy świadomość, że w obliczu kryzysu klimatycznego potrzebujemy sięgać po śmiałe i innowacyjne rozwiązania architektoniczne, które pozwolą zredukować ślad węglowy. W przypadku tego obiektu zdecydowaliśmy się m.in. na zastosowanie betonu konopnego, który pięknie wygląda na elewacji, ale przede wszystkim pozwala stworzyć zdrowy mikroklimat wnętrz i posiada doskonałe właściwości izolacji termicznej” – mówi Michał Starzyński ze studia WXCA.

Projekt przedszkola w Michałowicach, zdj. WXCA

 

„Chcieliśmy zaproponować czytelny układ funkcjonalny pozbawiony zbędnej komunikacji i jednocześnie uzyskać klarowne wyodrębnienie stref budynku” – dodaje współautorka projektu, architektka Edyta Filipczak. Przejrzysty, minimalistyczny układ budynku będzie sprzyjał kreatywności dzieci, a ograniczenie niepotrzebnych elementów architektonicznych pozwoli wszystkim uczniom poczuć się komfortowo i będzie sprzyjać skupieniu uwagi na zabawie i efektywnej nauce. Ważnym aspektem projektu było zapewnienie uczniom dostępu do świeżego powietrza i naturalnego światła – właśnie dlatego okna sal dydaktycznych zostały umieszczone po stronie południowej i południowo-zachodniej.

Projekt przedszkola w Michałowicach, zdj. WXCA

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.