Przegrody projektu Shiberu Bana również w Polsce. Architekci i wolontariusze wspierają Ukraińców

Przegrody projektu Shiberu Bana również w Polsce. Architekci i wolontariusze wspierają Ukraińców

zdj. Serhii Kostianyi

Liczba Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do krajów zachodniej Europy, wzrosła do 5 milionów. Wojenni uchodźcy, którzy doświadczyli przemocy i przebyli długą drogę w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, potrzebują prywatności i przestrzeni dla siebie. Na tę potrzebę odpowiadają architekci ze studia Shiberu Ban, którzy przy pomocy wolontariuszy i działaczy lokalnych zainstalują przegrody w centrach uchodźców w Ukrainie, Polsce, Francji, Słowacji i innych krajach europejskich.

Shigeru Ban opracował papierowe schronienia w 1994 roku, aby pomóc ludziom wysiedlonym w wyniku ludobójstwa w Rwandzie. Rok później architekt założył Voluntary Architects Network, organizację działającą na rzecz pomocy ofiarom katastrof. System przepierzeń był wykorzystywany również w akcjach pomocy ofiarom klęsk naturalnych w Azji. Przegrody pozwalają każdej z osób przebywającej w centrum dla uchodźców na odrobinę prywatności, tak potrzebnej do odzyskania równowagi psychicznej po traumatycznych doświadczeniach.

Na początku marca tego roku na Politechnice Wrocławskiej stworzono prototyp konstrukcji z jednostką o wymiarach 2,3 na 2 metry. Wolontariusze i studenci Politechniki zamontowali 60 jednostek na Dworcu Głownym. Kolejne 319 postawiono jakiś czas później w dawnym supermarkecie przy granicy polsko-ukraińskiej, pełniącym dziś rolę schronienia dla uchodźców.

Przegrody instalowane są w kolejnych miejscach w Polsce przez grupę wolontariuszy, której przewodzą Jerzy Łatka i Hubert Trammer, członek New European Bauhaus. We Francji instalację przegród w dwóch paryskich gimnazjach przeprowadzili pracownicy Shigeru Ban Architects Europe oraz studenci z École Nationale supérieure d'architecture de Versailles. Kolejnych 39 jednostek zainstalowano w centrum pomocy w Bratysławie we współpracy z Ľubicą Šimkovicovą.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.