Punkt orientacyjny. Konkursowa wizja studia Snøhetta

Punkt orientacyjny. Konkursowa wizja studia Snøhetta

Lunar, zdj. Snøhetta

Praktyka architektoniczna Snøhetta zaprezentowała swoją propozycję na międzynarodowy konkurs na projekt nowego centrum Qianhai w Shenzhen. Zaprojektowana przez nich konstrukcja została zainspirowana technologicznym dorobkiem miasta i pespektywami dalszego postępu naukowego. Projekt studia Snøhetta zdobył pierwszą nagrodę ex aequo z propozycją Sou Fujimoto.

Czym tak właściwie jest punkt orientacyjny? Czy oznacza on ziemię? Czy może być znakiem upływu czasu lub swojej epoki?” – pytają twórcy projektu. Jednym z założeń projektu – tuż obok stworzenia obiektu, który stanie się ikoną regionu – było uchwycenie unikalnego charakteru i historii niebywale szybko rozwijającego się Shenzhen. Lunar, bo tak został nazwany zwycięski projekt, nawiązuje również do morskiej tradycji regionu oraz wyraża nadzieje na przyszłość pod znakiem nieustannego rozwoju. Konstrukcja przypomina ogromną satelitę, symbolizując „wkroczenie świata w erę danych”. Twórcy wyrazili nadzieję, że budowla, przetrwawszy setki lat, pozostanie znakiem naszych czasów, opowiadającym o tych, którzy ją stworzyli poprzez architekturę i technologię.

Lunar, zdj. Snøhetta

 

Projekt był jedną z wielu propozycji, które oceniało jury konkursu Qianhai Design Competition. Jego członkowie za najlepsze uznali zarówno propozycję studia Snøhetta, jak i projekt autorstwa Sou Fujimoto. Sąd konkursowy nie zdecydował się jednak na przyznanie głównej nagrody jednemu projektowi, dlatego tez wyróżnił oba.

Lunar, zdj. Snøhetta

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.