Nagroda Architektoniczna im. Prezydenta m.st. Warszawy
Ruszyły zgłoszenia do 8. Edycji Nagrody Architektonicznej im. Prezydenta Warszawy. Do plebiscytu można zgłaszać realizacje architektoniczne, które powstały w roku 2021.
Klimatyczny, kameralny i tajemniczy – taki właśnie jest projekt RE:REDWOOD HOUSE. Ciemny, ukryty wśród drzew budynek zachwyca połączeniem nowoczesności i naturalności.
Jedna z ciekawszych polskich pracowni architektury, REFORM Architekt, przedstawia wyjątkowy projekt przebudowy domu. Znajdujący się na zakupionej przez inwestorów działce budynek, który powstał stosunkowo niedawno, bo zaledwie dwie dekady temu, dzięki ingerencji architekta Marcina Tomaszewskiego nabrał niepowtarzalnego charakteru.
„Ta dwupoziomowa budowla z dwuspadowym dachem swoją formą opiera się o istniejący dom, jednak różnica w odbiorze jest diametralna. Bryłę tworzą dwie stodoły połączone łącznikiem, obydwie ściśle do siebie nawiązują. Pościnane, szklane narożniki unowocześniły bryłę, z kolei okna w narożnikach to element dodany, z którego rozpościera się piękny widok na las” – opowiada o swoim projekcie Tomaszewski. Dzięki ulepszeniom wprowadzonym przez architekta zwykły jasny dom z czerwonym dachem zmienił się w nieoczywistą, ciemną i dynamiczną bryłę.
RE:REDWOOD HOUSE wykorzystuje naturalne, zadrzewione otoczenie działki i „wnosi” je do wnętrz, w których – podobnie jak na elewacji budynku – króluje drewno. Minimalistyczne, na wskroś nowocześnie urządzone pomieszczenia, zyskują na przytulności dzięki użyciu naturalnych materiałów, pozostając jednocześnie stylowe, luksusowe i oryginalne. Na szczególną uwagę w aranżacji wnętrz zasługuje pomysłowe oświetlenie. „W mojej wizji lampy miały wyglądać jak instalacje z gałęzi w salonie. Mają nieliczne punkty świetlne, a zatem nie oświetlają całej przestrzeni — zupełnie jak w lesie, gdy światło słoneczne jedynie częściowo przedziera się przez drzewa” – dodaje architekt.
Ruszyły zgłoszenia do 8. Edycji Nagrody Architektonicznej im. Prezydenta Warszawy. Do plebiscytu można zgłaszać realizacje architektoniczne, które powstały w roku 2021.
Pracownia ZUP-a przedstawia projekt budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Architekci musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami wynikającymi z ograniczonej powierzchni działki. Mimo trudności udało im się stworzyć wyjątkowe, wygodne i funkcjonalne miejsce do życia w modernistycznym stylu.
Oryginalne osiedla budynków na szanghajskim Bund, położonym na zachodnim brzegu rzeki Huangpu, od stu lat tworzą niemal oddzielny świat. Dzięki swojemu eklektyzmowi prezentują zarówno najbardziej klasyczną, jak i najmodniejszą stronę miasta. Nowe i stare zderza się tu i miesza, łącząc przeszłość i przyszłość Szanghaju.
Interesujący projekt z Tasmanii. Budynek autorstwa studia Terroir łączy nowoczesną architekturę i charakter miasta oraz lokalnego środowiska naturalnego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.