Ratusz w Przerowie. Nowa przyszłość dla miasta

Ratusz w Przerowie. Nowa przyszłość dla miasta

Ratusz w Przerowie, zdj. Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design

Studia architektoniczne Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie na przebudowę ratusza w Przerowie w Czechach. Propozycja o nazwie The Connector, wykorzystuje elementy oryginalnej budowli, jednocześnie wprowadzając do niej pierwiastek nowoczesności. Odpowiedzialni za projekt architekci mają nadzieję, że przebudowa ratusza rozpocznie nową erę w życiu miasta, inspirując jego mieszkańców do podejmowania różnego rodzaju wspólnych aktywności.

Ratusz w czeskim Przerowie powstał w roku 1969, kiedy Czechy – podobnie jak inne państwa Europy Wschodniej – znajdowały się pod silnym wpływem Związku Radzieckiego. Architekci z Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design aby „odczarować” budynek i nadać mu współczesnego charakteru, zdecydowali się na wykorzystanie oryginalnej konstrukcji i połączenie jej z nowoczesnymi, modnymi i funkcjonalnymi elementami. Sześciokondygnacyjny budynek zyska obszerne przeszklenia, które wpuszczą do środka światło słoneczne.

Ratusz w Przerowie, zdj. Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design

 

Głównym założeniem projektu było stworzenie miejsca, które daje możliwość niezakłóconego kontaktu między mieszkańcami miasta a jego władzami. Chęć prowadzenia konstruktywnego dialogu i odpowiadania na potrzeby mieszkańców symbolizują duże schody, które łączą najważniejsze części budynku, zapewniając łatwą komunikację pomiędzy poszczególnymi działami.

Ratusz w Przerowie, zdj. Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design

 

Zespołowi czeskich architektów udało się zmienić ponury i szary pomnik dawnych czasów w funkcjonalny i wygodny budynek, który wspomoże przepływ informacji między mieszkańcami a urzędnikami i pozwoli stworzyć nową, lepszą jakość życia w Przerowie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.