Ratusz w Przerowie, zdj. Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design
Studia architektoniczne Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie na przebudowę ratusza w Przerowie w Czechach. Propozycja o nazwie The Connector, wykorzystuje elementy oryginalnej budowli, jednocześnie wprowadzając do niej pierwiastek nowoczesności. Odpowiedzialni za projekt architekci mają nadzieję, że przebudowa ratusza rozpocznie nową erę w życiu miasta, inspirując jego mieszkańców do podejmowania różnego rodzaju wspólnych aktywności.
Ratusz w czeskim Przerowie powstał w roku 1969, kiedy Czechy – podobnie jak inne państwa Europy Wschodniej – znajdowały się pod silnym wpływem Związku Radzieckiego. Architekci z Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design aby „odczarować” budynek i nadać mu współczesnego charakteru, zdecydowali się na wykorzystanie oryginalnej konstrukcji i połączenie jej z nowoczesnymi, modnymi i funkcjonalnymi elementami. Sześciokondygnacyjny budynek zyska obszerne przeszklenia, które wpuszczą do środka światło słoneczne.
Ratusz w Przerowie, zdj. Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design
Głównym założeniem projektu było stworzenie miejsca, które daje możliwość niezakłóconego kontaktu między mieszkańcami miasta a jego władzami. Chęć prowadzenia konstruktywnego dialogu i odpowiadania na potrzeby mieszkańców symbolizują duże schody, które łączą najważniejsze części budynku, zapewniając łatwą komunikację pomiędzy poszczególnymi działami.
Ratusz w Przerowie, zdj. Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design
Zespołowi czeskich architektów udało się zmienić ponury i szary pomnik dawnych czasów w funkcjonalny i wygodny budynek, który wspomoże przepływ informacji między mieszkańcami a urzędnikami i pozwoli stworzyć nową, lepszą jakość życia w Przerowie.
Muzeum M+ projektu studia Herzog & de Meuron zostało otwarte dla zwiedzających. Oryginalny projekt powstał w dzielnicy kulturalnej West Kowloon w Hongkongu. Twórcy projektu utrzymują, że jest to pierwsze międzynarodowe muzeum wystawiające dzieła współczesnej kultury wizualnej w Azji.
Oddział SARP w Rzeszowie ogłosił konkurs na projekt nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Do konkursu zaproszeni są jedynie profesjonalni architekci posiadający odpowiednie uprawnienia.
Ujawniono nowy plan przebudowy jednej z dzielnic Rotterdamu, Rijnhaven, której teren należy do firmy Codrico Factory. Za realizację inwestycji odpowiada deweloper RED Company we współpracy z firmą Powerhouse Company. W propozycji znajdą się budynki zaprojektowane przez uznane studia architektoniczne takie jak Mecanoo, SHoP Architects, Office Winhov i Crimson Architectural Historians. Projekt nazwany Codrico Terrain odda cześć lokalnej architekturze przemysłowej, a jednocześnie wyznaczy nowy kierunek dla rozwoju miasta.
Prace nad realizacją nowego projektu Heatherwick trwają w najlepsze. Według projektantów, park nad rzeką Hudson będzie świetnym miejscem do spotkań towarzyskich i spacerów, a także przestrzenią, w której odbywać się będą wydarzenia artystyczne.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.