Thomas Phifer zaprojektował centrum kultury w Warszawie

Thomas Phifer zaprojektował centrum kultury w Warszawie

Projekt Thomasa Phifera w Warszawie, © The Boundary

Firma cenionego architekta zaprojektowała budynki dla dwóch stołecznych instytucji kulturalnych. Ich surowy, minimalistyczny styl ma dodać centrum Warszawy nowoczesnego charakteru.

22 akry sztuki

Składające się z dwóch budynków centrum kultury ma zająć 22-akrową powierzchnię u stóp Pałacu Kultury i Nauki, znajdującym się w samym sercu Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego i Galerii Złote Tarasy.
Gigantyczna realizacja będzie składała się z dwóch części. Pierwsza z nich przeznaczona jest na siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek będzie mieścił w sobie galerie muzealne, sale edukacyjne, lobby oraz kawiarnię i księgarnię. Imponujący metraż pozwoli Muzeum na stałe rozbudowywanie kolekcji sztuki nowoczesnej i poszerzenie oferty aktywności artystycznych i edukacyjnych.

pppp1
Projekt Phifera dla Warszawy, © Scott Frances

Teatr TRWarszawa pomieści natomiast cztery sceny, dwie duże sale prób, pracownie kostiumografii i charakteryzacji, restaurację oraz kawiarnię. Ponadto, główna sala widowiskowa, przypominająca ogromnych rozmiarów hangar, pozwoli na dowolne konfiguracje na płaszczyźnie scena–widownia.

pppp4
Projekt Phifera dla Warszawy, © The Boundary

Białe i czarne

Projektując to nowoczesne centrum kultury, Phifer jak zwykle postawił na minimalizm i monochromatyczność. Budynki, nieco różniące się formą i kontrastujące ze sobą bielą i czernią,  doskonale współgrają, dają poczucie jedności, jednocześnie zachowując swój indywidualny charakter.

pppp
Projekt Phifera dla Warszawy, © The Boundary

Czy projekt nowojorskiego architekta „przyjmie się” w stolicy Polski? Czy wpasuje się w strukturę miasta, stając się tym samym nowym symbolem sztuki i kultury w Warszawy? Na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać, ukończenie realizacji planowane jest bowiem dopiero na rok 2022.

pppp3
Projekt Phifera dla Warszawy, © The Boundary

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.