Thomas Phifer zaprojektował centrum kultury w Warszawie
Thomas Phifer zaprojektował centrum kultury w Warszawie
Firma cenionego architekta zaprojektowaÅ‚a budynki dla dwóch stoÅ‚ecznych instytucji kulturalnych. Ich surowy, minimalistyczny styl ma dodać centrum Warszawy nowoczesnego charakteru.
22 akry sztuki
SkÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z dwóch budynków centrum kultury ma zająć 22-akrowÄ… powierzchniÄ™ u stóp PaÅ‚acu Kultury i Nauki, znajdujÄ…cym siÄ™ w samym sercu Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego i Galerii ZÅ‚ote Tarasy. Gigantyczna realizacja bÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z dwóch części. Pierwsza z nich przeznaczona jest na siedzibÄ™ Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek bÄ™dzie mieÅ›ciÅ‚ w sobie galerie muzealne, sale edukacyjne, lobby oraz kawiarniÄ™ i ksiÄ™garniÄ™. ImponujÄ…cy metraż pozwoli Muzeum na staÅ‚e rozbudowywanie kolekcji sztuki nowoczesnej i poszerzenie oferty aktywnoÅ›ci artystycznych i edukacyjnych.
Teatr TRWarszawa pomieÅ›ci natomiast cztery sceny, dwie duże sale prób, pracownie kostiumografii i charakteryzacji, restauracjÄ™ oraz kawiarniÄ™. Ponadto, gÅ‚ówna sala widowiskowa, przypominajÄ…ca ogromnych rozmiarów hangar, pozwoli na dowolne konfiguracje na pÅ‚aszczyźnie scena–widownia.
Białe i czarne
ProjektujÄ…c to nowoczesne centrum kultury, Phifer jak zwykle postawiÅ‚ na minimalizm i monochromatyczność. Budynki, nieco różniÄ…ce siÄ™ formÄ… i kontrastujÄ…ce ze sobÄ… bielÄ… i czerniÄ…, doskonale wspóÅ‚grajÄ…, dajÄ… poczucie jednoÅ›ci, jednoczeÅ›nie zachowujÄ…c swój indywidualny charakter.
Czy projekt nowojorskiego architekta „przyjmie siÄ™” w stolicy Polski? Czy wpasuje siÄ™ w strukturÄ™ miasta, stajÄ…c siÄ™ tym samym nowym symbolem sztuki i kultury w Warszawy? Na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać, ukoÅ„czenie realizacji planowane jest bowiem dopiero na rok 2022.
Przestrzenie publiczne pozwalają nam integrować się z przestrzenią miejską, spotykać z innymi na świeżym powietrzu i traktować miasto jak dom. Konkurs Inspirujący Produkt nagrodzi najlepszy projekt mebla miejskiego.
Co dalej z wieżą Tulip? Media donoszÄ…, że brytyjski sekretarz ds. mieszkalnictwa Michael Gove ma wkrótce wydać pozwolenie na budowÄ™ atrakcji turystycznej Tulip zaprojektowanej przez Foster + Partners, uchylajÄ…c tym samym wczeÅ›niejszÄ… odmowÄ™ burmistrza Londynu Sadiqa Khana.
Firma architektoniczna FRPO prezentuje projekt nowego Estación San José – przestrzeni, poÅ‚ożonej w centrum stolicy Meksyku. Publicznie dostÄ™pny obiekt dostarczy miastu kolejne miejsca biurowe oraz parkingowe. Ponadto, na dachu konstrukcji znajdzie siÄ™ publiczny, ogólnodostÄ™pny taras.
Studio AZPML i Yukyung Kim z pracowni UKST wygrali konkurs na projekt Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong w Korei Południowej. Propozycja zespołu roztacza przed nami wizję wyjątkowego ekologicznego i kulturowego doświadczenia, skoncentrowanego na eksplorowaniu zagadnienia roli architektury w kryzysie klimatycznym.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.