Reel. Konkurs

Reel. Konkurs

Materiały organizatora

Rusza konkurs Reel, którego przedmiotem jest esej na temat architektury w filmach fabularnych. Uczestnicy będą musieli wykazać się doskonałą znajomością zarówno zagadnień związanych z architekturą, jak i filmoznawstwem.

Kto z nas nie pamięta neonowych miast, które przemierzał główny bohater Łowcy Androidów, klimatycznej restauracji z Pulp Fiction czy wioski hobbitów z Władcy Pierścieni? Architektura i projekty wnętrz odgrywają wielką rolę w sztuce filmowej. Często to właśnie one sprawiają, że dana scena czy ogólna estetyka dzieła stają się kultowymi, na stałe wpisując się w historię filmu.

Konkurs Reel ma na celu wybranie najlepszego eseju na temat architektury w filmie. „W prawdziwym życiu architektura ukształtowała nasze umysły, zmieniając postrzeganie i warunkując wspomnienia. Jesteśmy twórcami, a także aktorami przestrzeni, miast i domów, w których żyjemy. Filmy dokładnie wpasowują się w te makro i mikrośrodowiska. Ukazują magię i wpływ architektury na ludzi poprzez doskonale przemyślane ruch, montaż, perspektywę…” – piszą organizatorzy konkursu.

„W jaki sposób scenografie były przedstawiane i ewoluowały w filmach? W jaki sposób pomogły one w konstruowaniu narracji? Czy filmy miały wpływ na realną architekturę? W jaki sposób współczesne filmy wykraczają poza pojmowanie realnej architektury? W jaki sposób możemy połączyć naukę o filmie i architekturze?” – oto niektóre z pytań, na które uczestnicy będą musieli odpowiedzieć w swoich pracach.

Prace należy nadesłać do 6 marca 2023. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.