Renowacja dawnej fabryki części metalowych w Szwecji

Renowacja dawnej fabryki części metalowych w Szwecji

Renowacja fabryki w Malmo, zdj. Kjellander Sjoberg

Studio architektoniczne Kjellander Sjoberg ujawniło plany przekształcenia zabytkowego budynku Gjuteriet w szwedzkim Malmö w otwarte i wygodne miejsce pracy i rekreacji. Budynek, który zaoferuje miastu dodatkowe 4600 metrów kwadratowych powierzchni, pomieści około 300 miejsc pracy, sale konferencyjne, oranżerię, studia i pracownie, przestrzenie wystawiennicze, restaurację i salon odnowy biologicznej.

Zgodnie z projektem studia Kjellander Sjoberg, dawne budynki należące do szwedzkiej stoczni, zmienią się niebawem w tętniące życiem centrum kreatywności i współpracy. Propozycja architektów oferuje odbiorcy zupełnie nowe, nieoczekiwane doznania architektoniczne, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności przestrzeni, która pozwoli na dopasowanie wnętrz do potrzeb najemców. Studio i inwestorzy wierzą, że nowy budynek nie tylko ułatwi pracę zatrudnionym tam osobom, ale również zaktywizuje lokalną społeczność.

Renowacja fabryki w Malmo, zdj. Kjellander Sjoberg

 

Budynek, który jest bazą projektu, został zbudowany w roku 1910 jako zakład produkcji odlewów metalowych części używanych do konstrukcji statków i mostów. Projekt Kjellander Sjoberg jest więc przykładem nowoczesnego, zrównoważonego podejścia do architektury. Studio nie poprzestało jednak tylko na tym – do renowacji dawnej fabryki zostaną użyte materiały z recyklingu, odzyskane z rozbiórek budynków w okolicy. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć oddziaływanie budowy na środowisko i nie obciążać zanadto wiekowej konstrukcji, autorzy projektu postawili na wykorzystanie drewna jako jednego z głównych budulców nowego biurowca.

Renowacja fabryki w Malmo, zdj. Kjellander Sjoberg

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.