Reprezentacja Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Reprezentacja Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Choć decyzja o wyborze reprezentantów Polski na La Biennale zapadła jeszcze w roku 2019, postanowiliśmy przypomnieć sylwetki artystów, którzy już za parę miesięcy pokażą światu, że architektura w Polsce istnieje i ma się dobrze.

Problem w raju

29 sierpnia rozpocznie się najważniejsze wydarzenie w świecie architektury i designu – Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji. Jak co roku, goście z całego świata przybędą do włoskiego miasta, aby podziwiać inspirujące prace świetnych projektantów, wymieniać się doświadczeniami i zawierać nowe znajomości. Wbrew pogłoskom, że tegoroczne La Biennale zostanie odwołane z powodu rozprzestrzeniającego się we Włoszech wirusa, przygotowania do wystawy trwają, a entuzjaści architektury i sztuki wyczekują na nią z niecierpliwością.

Jury, które zadecydowało o wyborze twórców pawilonu polskiego na tegoroczną wystawę, powołane zostało przez prof. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w jego skład wchodziły osoby takie jak: Mateusz Adamkowski, Jerzy Bogusławski, Marta Karpińska, Aleksandra Kędziorek, Agnieszka Komar-Morawska, Małgorzata Kuciewicz, Natalia Paszkowska, Andrzej Piotrowski, Bolesław Stelmach, Andrzej Szczerski, Gabriela Świtek, Piotr Walkowiak, Tomasz Wendland i Hanna Wróblewska.

Kolektyw PROLOG+1

Pracą uznaną przez jury za wartą zaprezentowania na tym ważnym wydarzeniu okazała się być propozycja kolektywu kuratorskiego PROLOG +1, Mirabeli Jurczenko, Bartosza Kowala, Wojciecha Mazana, Bartłomieja Poteralskiego, Rafała Śliwy, Roberta Witczaka, pod tytułem Trouble in paradise. Projekt porusza tematykę życia na wsi i problemów, które pojawiają się w wiejskich, nie do końca nadążających za zmianami, społecznościach. Projekt bezpośrednio odwołuje się do dyskusji na temat urbanizacji obszarów wiejskich, jak czytamy na stronie La Biennale, „wprowadzając do dyskusji głos z kraju, w którym 93% zajmują obszary wiejskie. Projekt pyta o przyszły, wspólnotowy charakter życia i pracy na wsi”.

„W ramach wystawy PROLOG +1 traktuje wieś jako niezależny obszar badań. Postrzega ją jako produkt zaplanowanych społecznych, przestrzennych i politycznych eksperymentów państwa. Studium przypadku Polski — kraju, w którym 93% powierzchni stanowią obszary wiejskie — staje się instrumentem do zrozumienia specyfiki postsocjalistycznej Europy i umożliwia wskazanie problemów w skali globalnej. Metodą przyjętą dla zrozumienia tego, czym jest wieś, jest analiza jej terytorium, osady i domu — trzech obszarów, na których skupili zainteresowanie autorzy wystawy. Współdzielenie dóbr, własność gruntów, planowanie przestrzenne oraz sposoby pracy i wspólnego życia są uniwersalne niezależnie od miejsca” – czytamy w oficjalnym opisie wystawy.

17 Międzynarodowa Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia
29 sierpnia – 29 listopada 2020
Kurator generalny: Hashim Sarkis
Temat przewodni: Jak będziemy żyć razem?

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.