Rewitalizacja Elektrowni Powiśle

Rewitalizacja Elektrowni Powiśle

Elektrownia Powiśle, zdj. APA Wojciechowski Architekci

Jak zamienić dawne tereny przemysłowe w nowoczesną i modną dzielnicę? Na to pytanie może odpowiedzieć studio APA Wojciechowski Architekci, odpowiedzialne za rewitalizację dawnej elektrowni na warszawskim Powiślu. Obszar, dotąd zaniedbany i zapomniany, z powrotem stał się częścią miasta, oferując mieszkańcom miasta atrakcyjne miejsce do pracy i rozrywki – lokale użytkowe, bary, restauracje i sklepy.

Elektrownia Powiśle to miejsce szczególnie zasłużone dla Warszawy. Powstała w roku 1904, będąc tym samym pierwszą elektrownią w mieście. Po niemal stu latach działania obiekt zamknięto decyzją władz miasta – wyeksploatowane budynki nie nadawały się już do bezpiecznego użytku. W tym roku ukończono rewitalizację tego historycznego miejsca. Za projekt przebudowy odpowiada studio APA Wojciechowski Architekci.

Elektrownia Powiśle, zdj. APA Wojciechowski Architekci

 

Tworząc nową wizję terenu, ekipa projektowa pamiętała, by zachować jak najwięcej z industrialnego charakteru elektrowni, przy jednoczesnym nadaniu jej elegancji i funkcjonalności. Projekt zakładał maksymalną wierność pierwowzorowi, dlatego widać w nim niezwykłą dbałość o detale oraz jakość materiałów – dominują niezwykle modne stal, cegła i szkło.

Elektrownia Powiśle, zdj. APA Wojciechowski Architekci

 

„„Istotą projektu jest wykreowania przestrzeni dla ludzi, w której cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenia kulturalno-artystyczne, zarówno na placach miejskich jak i we wnętrzach, spowodują, że miejsce to nie będzie nigdy spało. Różnorodność funkcji zapewnia każdej z nich walory na najwyższym poziomie, a jednocześnie umożliwia funkcjonalne powiązanie i intuicyjną komunikację” – mówią architekci ze studia APA.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.