Royal Academy Architecture Prize 2022. Zwyciężyła francuska architektka

Royal Academy Architecture Prize 2022. Zwyciężyła francuska architektka

Renée Gailhoustet, zdj. Valerie Sadoun

Francuska architektka Renée Gailhoustet została uhonorowana nagrodą Royal Academy Architecture Prize 2022. Jury konkursu doceniło niezaprzeczalny wkład twórczyni w tworzenie wizerunku dzielnic Paryża i okolic stolicy Francji.

Urodzona w Oranie we Algierii w 1929 roku, Renée Gailhoustet, odbyła studia architektoniczne École Nationale des Beaux-Arts de Paris, które ukończyła w 1961 roku. Wtedy też rozpoczęła się jej długa, bo niemal czterdziestoletnia, kariera w świecie architektury. Projekty francuskiej architektki skupiały się w dużej części na kwestiach mieszkalnictwa i urbanistyki.

Jak twierdzi jury konkursu, Gailhoustet otrzymała nagrodę dzięki umiejętności tworzenia niezwykle spójnych struktur – środowisk miejskich, które opierają się na różnorodności, integrując architekturę i przyrodę nawet w samym środku miasta, a także zachęcają mieszkańców do sąsiedzkiej współpracy i nawiązywania bliższych relacji z innymi i otoczeniem.

„Osiągnięcia Renée Gailhoustet wykraczają daleko poza to, co jest obecnie przedstawiane jako mieszkania socjalne lub tanie lokale mieszkalne. Jej praca cechuje się silnym zaangażowaniem społecznym, które łączy w sobie piękno, ekologię i inkluzywność. Przyznaliśmy jej tę nagrodę, ponieważ twierdzimy, że ​​projektowanie domów jest jednym z najważniejszych i najbardziej złożonych zagadnień naszych czasów” – mówi Farshid Moussavi RA, przewodniczący Royal Academy Architecture Prize.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.