Ruszyła budowa dworca projektu ZHA w Ukrainie

Ruszyła budowa dworca projektu ZHA w Ukrainie

Stacje metra w Dnieprze, zdj. ZHA

Studio Zaha Hadid Architects rozpoczęło budowę trzech nowych stacji metra w Dnieprze w Ukrainie. Dworce Teatralna, Tsentalna i Muzeina, zaprojektowane przez renomowaną pracownię architektoniczną, stworzą połączenia między osiedlami mieszkalnymi, obiektami handlowymi, instytucjami kultury i nauki, a także ułatwią dojazd do centrum miasta i dworca kolejowego Dnipro-Holovnyi.

Przedłużenie istniejącej linii metra ma na celu zmniejszenie natężenia ruchu w centrum Dniepru i zapewnienie łatwego dojazdu z centrum miasta do jego najważniejszych instytucji i atrakcji turystycznych. Wnętrza stacji zaprojektowano tak, aby ułatwić pasażerom poruszanie się po obiektach w intuicyjny sposób oraz zapewnić im bezpieczny i komfortowy transport.

Stacje metra w Dnieprze, zdj. ZHA

 

Projekt stacji nawiązuje do bogatych tradycji rzemieślniczych, hutniczych i produkcyjnych miasta poprzez stalowe elementy umieszczone przy wejściach do budynków. Zostały one wykonane ze stali z recyklingu w lokalnej odlewni Dnipro. Przed każdym z wejść znajdzie się zadbany, estetyczny plac. Architektom zależało na tym, aby wejścia do metra stanowiły widoczny element miejskiego krajobrazu, dlatego właśnie nadali im obłe, oryginalne kształty, które wyraźnie wyróżniają się spośród sąsiednich zabudowań.

Stacje metra w Dnieprze, zdj. ZHA

 

Nie jest to pierwszy projekt ZHA w Europie Wschodniej. We wrześniu ubiegłego roku firma zajęła pierwsze miejsce w konkursie na projekt przebudowy kompleksu dworca kolejowego w Wilnie. Wizja architektów z Zaha Hadid Architects zrewitalizuje budynek dworca, a także poprawi funkcjonalność jego okolic.

Stacje metra w Dnieprze, zdj. ZHA

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.