Ruszyły prace nad przebudową Piramidy w Tiranie

Ruszyły prace nad przebudową Piramidy w Tiranie

Piramida w Tiranie, zdj. MVRDV

Przez dwoma tygodniami, 4 lutego, rozpoczęła się prace nad niezwykłym historycznym obiektem, piramidą w Tiranie w Albanii. Budynek, który oryginalnie pełnił funkcję pomnika, pamiętającego jeszcze komunistyczną przeszłość państwa, powoli zyskuje nowe życie. Autorami projektu przebudowy Piramidy są architekci ze studia MVRDV.

Położona w samym sercu stolicy Albanii Piramida o powierzchni 11 835 metrów kwadratowych została zbudowana jako muzeum poświęcone Enverowi Hoxha. W kolejnych latach budynek służył również jako tymczasowa baza NATO podczas wojny w Kosowie, a także klub nocny i sala, w której odbywały się różnorakie wydarzenia. Projekt MVRDV zmieni oryginalną budowlę w pełnowartościowy obiekt do dyspozycji lokalnych mieszkańców.

Piramida w Tiranie, zdj. MVRDV

 

We wnętrzu konstrukcji znajdą się kawiarnie, pracownie, sale warsztatowe oraz przestrzenie edukacyjne. Piramida zostanie „zamieszkana” przez instytucję edukacyjną non-profit TUMO Tirana, która oferuje nastolatkom bezpłatną edukację w dziedzinach artystycznych i ścisłych, takich jak oprogramowanie, robotyka, animacja, muzyka i film.

Piramida w Tiranie, zdj. MVRDV

 

„Praca nad brutalistycznym pomnikiem, takim jak Piramida, to spełnienie marzeń. To uderzające i wielce interesujące obserwować, jak kraj zmaga się z przyszłością budynku, który z jednej strony jest kontrowersyjnym rozdziałem w historii kraju, z drugiej został już częściowo odzyskany przez mieszkańców Tirany. Od razu dostrzegłem jego potencjał i możliwość uczynienia go jeszcze bardziej prawdziwym pomnikiem społeczności. Prawdziwym wyzwaniem jest dla nas stworzenie nowej relacji między budynkiem a otoczeniem. Jestem przekonany, że nam się to uda’ - mówi Winy Maas z MVRDV.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.