Studio Superhelix prezentuje projekt domu jednorodzinnego o niezwykle słodkiej nazwie – Dom Wuzetka. Projekt został zainspirowany formami architektonicznymi charakterystycznymi dla południowej Kalifornii.
Dlaczego „Dom Wuzetka”? Fasada trzypiętrowego budynku przypomina ciastko z kakaowym biszkoptem i śmietankową masą. „Głównym zamierzeniem było rozbicie dość wysokiej bryły. Warunki zabudowy pozwalały na zabudowę tylko w niewielkim fragmencie działki. Przy złożonym programie funkcjonalnym, konieczne było budowanie w górę. To jednak nie przystawało do marzenia inwestora. Dlatego podkreślone zostały horyzontalne linie i stworzone nadwieszenia, które optycznie rozbijają bryłę. Dalsza komplikacja kształtu nie była wskazana, tego byłoby już po prostu za dużo, dlatego dach dwuspadowy jest już bardzo prosty, pozbawiony okapów” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt budynku.
Dom Wuzetka, zdj. Superhelix
Dolna część budynku została zrealizowana za pomocą typowych dla naszej szerokości geograficznej metod budowlanych, zaś poddasze, którego ostateczny kształt został poniekąd wymuszony na architektach i kliencie przez wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego obszaru, na którym został zbudowany, znacznie powiększa powierzchnię domu. Część zamierzeń inwestora została jednak zrealizowana bez przeszkód. „Udało się przenieść duże przeszklenia oraz płaskie dachy. To drugie było szczególnym marzeniem inwestora, ale mogło być osiągnięte tylko częściowo, ze względu na zapisy warunków zabudowy trzeba było zaprojektować też dach dwuspadowy” – mówi Bartłomiej Drabik w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Centrum Nauki Experyment w Gdyni ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-wizualną nowej wystawy stałej. Celem konkursu jest uzyskanie spójnej koncepcji architektoniczno-wizualnej nowej wystawy stałej, którą planuje instyrucja. Założenia nowej wystawy, które pomogą uczestnikom konkursu w spełnieniu wymagań jury, w tym wymagania architektoniczne i techniczne, określono w Regulaminie Konkursu.
BIG we współpracy z międzynarodową platformą technologiczną mody Farfetch i portugalskim deweloperem Castro Group prezentują projekt siedziby firmy, który powstanie we Fuse Valley – dzielnicy technologicznej znajdującej się na zboczach rzeki Leça w Porto w Portugalii.
Podano do wiadomości, że rozpoczęcie prac nad Obama Presidential Center rozpoczną się już w sierpniu tego roku. Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, potwierdził informację na swoich mediach społecznościowych. Budowa Centrum potrwa najprawdopodobniej około czterech lat, a więc budynek w pełnej okazałości będziemy mieli okazję podziwiać już w roku 2025. Za projekt obiektu odpowiadają Tod Williams Billie Tsien Architects and Interactive Design Architects.
Warszawscy architekci pokażą jak zaprezentować swoje projekty podczas spotkania Projekt Portfolio. Inicjatorem działań jest Sekcja Młodych Oddział Warszawski SARP.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.