Słowacki projekt od studia Z3Z ARCHITEKCI

Słowacki projekt od studia Z3Z ARCHITEKCI

Dom w Námestovie, zdj. Z3Z ARCHITEKCI

Polskie studio architektoniczne Z3Z ARCHITEKCI przedstawia projekt nowoczesnego domu, który powstanie w na Słowacji. Został on wykonany na zlecenie Polaka, który na co dzień mieszka w Námestovie, pięknej górskiej miejscowości położonej nieopodal Jeziora Orawskiego. Dom jest nowoczesny i funkcjonalny.

Zdecydowanie największą trudność projektową, ale i świetnym, niecodziennym zadaniem było projektowanie w innym kraju. Dużą pomoc niósł inwestor, który pomagał w tłumaczeniu projektu dla słowackiego urzędu. Bardzo zadowoleni jesteśmy też z tego, jak dobrze udało się wpisać w skarpę budynek i jego funkcje” – mówi zespół projektowy z pracowni Z3Z ARCHITEKCI.

Dom w Námestovie, zdj. Z3Z ARCHITEKCI

Projekt powstał na działce o charakterystycznym kształcie trójkąta i zmiennej topografii. Jednym z wyzwań, przed którymi stanęli jego twórcy, było kreatywne i wygodne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Architekci dobrze wykorzystali nachylenie terenu, tworząc dom, który zmienia swoje oblicze w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Od frontu wydaje się niższy, a także bardziej monolityczny i niedostępny. Od strony ogrodu zaś otwiera się na ogród licznymi przeszkleniami.

Dom w Námestovie, zdj. Z3Z ARCHITEKCI

„Chcieliśmy, jak przy większości naszych projektów, aby forma budynku wynikała z funkcji. Stąd front jest bardzo zwarty i zamknięty — stoi przy samej drodze. Jednocześnie, założeniem był brak ogrodzenia, albo jego minimalna wielkość. Front domu jest umieszczony od strony zachodniej, więc musieliśmy wykonać w nim przeszklenia, które doświetlą wnętrze domu. Przeszklenia te są na tyle wysoko, że nikt z ulicy przez nie nie zajrzy, przechodzą przez całą część dzienną domu i dobrze ją doświetlają. Drewniana bryła podkreśla mniejsze piętro i trzon komunikacyjny między kondygnacjami domu. Zadaszenia i wysunięcia białej bryły, dają cień pomieszczeniom domu i osłaniają okna od deszczu” – dodają architekci w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.