Serpentine Pavilion 2022. Religia i przemysłowe piece w projekcie Theastera Gatesa

Serpentine Pavilion 2022. Religia i przemysłowe piece w projekcie Theastera Gatesa

Black Chapel, zdj. Theaster Gates

Artysta i projektant Theaster Gates przedstawia Black Chapel – tegoroczny Serpentine Pavilion. Cylindryczna, czarna budowla ma przypominać kaplicę, budząc skojarzenia z transcendencją i medytacją.

Zrealizowana we współpracy ze studiem architektonicznym Adjaye Associates, przypominająca konstrukcja zwieńczona okulusem, już niebawem stanie w Kensington Garden w Londynie. „Projekt Black Chapel udowadnia, że również w tych czasach można odnaleźć przestrzenie stworzone do tego, aby odpocząć od presji dnia codziennego i spędzić czas w ciszy” – powiedział Theaster Gates. „Zawsze chciałem tworzyć przestrzenie, które traktują dźwięk i muzykę jako mechanizmy uzdrawiające i dające siłę emocjonalną, która pozwala ludziom wejść w stan głębokiej refleksji i obecności” – dodaje artysta.

Black Chapel, zdj. Theaster Gates

 

Budynek o średnicy 16 metrów i wysokości 10,7 metra jest największym do tej pory pawilonem Serpentine. Jego forma nawiązuje do budowli religijnych, w tym XVI-wiecznego Tempietto Bramantego w Rzymie. Artysta inspirował się także formami pieców przemysłowych z Strone-on-Trent w Anglii. „Koncepcja składa hołd rzemieślniczym tradycjom Anglii, w tym piecom do produkcji cegieł, płytek i innej ceramiki. Piece same w sobie są niesamowitymi pustymi naczyniami, które mogą wytwarzać energię i akustykę w świętej przestrzeni lub kaplicy” – dodaje Gates.

Black Chapel, zdj. Theaster Gates

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.