Ohana. Konkurs
Platforma konkursowa UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Ohana, którego przedmiotem jest projekt budynku mieszkalnego odpornego na powodzie.
Artysta i projektant Theaster Gates przedstawia Black Chapel – tegoroczny Serpentine Pavilion. Cylindryczna, czarna budowla ma przypominać kaplicę, budząc skojarzenia z transcendencją i medytacją.
Zrealizowana we współpracy ze studiem architektonicznym Adjaye Associates, przypominająca konstrukcja zwieńczona okulusem, już niebawem stanie w Kensington Garden w Londynie. „Projekt Black Chapel udowadnia, że również w tych czasach można odnaleźć przestrzenie stworzone do tego, aby odpocząć od presji dnia codziennego i spędzić czas w ciszy” – powiedział Theaster Gates. „Zawsze chciałem tworzyć przestrzenie, które traktują dźwięk i muzykę jako mechanizmy uzdrawiające i dające siłę emocjonalną, która pozwala ludziom wejść w stan głębokiej refleksji i obecności” – dodaje artysta.
Budynek o średnicy 16 metrów i wysokości 10,7 metra jest największym do tej pory pawilonem Serpentine. Jego forma nawiązuje do budowli religijnych, w tym XVI-wiecznego Tempietto Bramantego w Rzymie. Artysta inspirował się także formami pieców przemysłowych z Strone-on-Trent w Anglii. „Koncepcja składa hołd rzemieślniczym tradycjom Anglii, w tym piecom do produkcji cegieł, płytek i innej ceramiki. Piece same w sobie są niesamowitymi pustymi naczyniami, które mogą wytwarzać energię i akustykę w świętej przestrzeni lub kaplicy” – dodaje Gates.
Platforma konkursowa UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Ohana, którego przedmiotem jest projekt budynku mieszkalnego odpornego na powodzie.
Na jednej z wsi w województwie lubelskim, nieopodal Lubartowa, powstał wyjątkowy projekt studia 04 Architekci. Projektanci i inwestorzy wykazali się ogromną otwartością i kreatywnością, Dom Wiatrak do złudzenia przypomina bowiem stary wiejski młyn.
Skromna forma, ciemna elewacja… czy tak proste połączenie może być przepisem na luksusową rezydencję? Najwyraźniej tak. Zespół projektowy z JABRAARCHITECTS zadziałał zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej, i trzeba przyznać, że wyszło im to na dobre. Nowy projekt domu w Izabelinie zachwyca harmonią kształtów i jakością materiałów widoczną już na pierwszy rzut oka.
Większość osób ma bezpośrednią styczność z architektem przy budowie własnego domu. Inwestorzy prywatni mają dwie możliwości – mogą zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu budowli lub wybrać gotowy dom z katalogu. W tym drugim przypadku często będzie jednak potrzebna adaptacja do indywidualnych potrzeb, która również wymaga pomocy architekta. Co jednak wybrać, jeśli zależy Ci na czasie? Jak długo architekt tworzy projekt?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.