Shigeru Ban ukończył nową siedzibę firmy Swatch w Szwajcarii

Shigeru Ban ukończył nową siedzibę firmy Swatch w Szwajcarii

Siedziba firmy Swatch w Biel, zdj. SBA

Ceremonia otwarcia odbyła się na początku października w Biel w Szwajcarii. Projekt japońskiego biura Shigeru Ban Architects przyciąga uwagę i hipnotyzuje.

Wąż

Biuro Shigeru Ban Architects wygrało konkurs na projekt siedziby głównej Swatch Group już w 2011 roku. Prace rozpoczęły się w 2014 roku i trwały pięć lat. Budynek, kształtem i fakturą przypominający węża, ma 240 metrów długości, 35 metrów szerokości i osiąga nawet do 27 metrów wysokości.

swatch1
Siedziba firmy Swatch w Biel, zdj. SBA

Szkielet dachu siedziby, zajmujący powierzchnię ok. 11 000 m2 powstał na konstrukcji szkieletowej z drewnianych belek. Pomiędzy nimi zamontowano około 2800 nieprzezroczystych, półprzezroczystych i przezroczystych elementów, które różnią się w zależności od potrzeb wewnętrznych i zapewniają warstwę wodoszczelną dla budynku i dodają mu walorów estetycznych, imitując łuski wężowej skóry.

swatch3
Siedziba firmy Swatch w Biel, zdj. SBA

 „Z punktu widzenia konstrukcji, drewno jest najlepszym materiałem konstrukcyjnym ze względu na wysoką precyzję, która pozwala na niezwykle szybki proces montażu, a przede jest również jedynym odnawialnym materiałem konstrukcyjnym” – mówi Shigeru Ban. Kolejnym argumentem za wybraniem właśnie tego materiału był lokalny przemysł inżynierii drewna w Biel, z którego dobrodziejstw chciało skorzystać biuro architektoniczne SBA.

 

źródło: world-architects.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.