Siedziba Le Monde. Gigant w sercu Paryża

Siedziba Le Monde. Gigant w sercu Paryża

Siedziba Le Monde, zdj. Shonetta

Francuska firma medialna Le Monde Group, właściciel jednego z najpoczytniejszych francuskich czasopism, otworzyła nową siedzibę główną. Monumentalny budynek o nowoczesnym charakterze stanął w 13. dzielnicy Paryża. W nowej siedzibie swoje miejsce znajdzie aż sześć redakcji, a co za tym idzie, niemal 1600 pracowników – dziennikarzy, wydawców i pracowników biurowych.

Początki projektu sięgają 2014 roku. To właśnie wtedy grupa Le Monde ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt nowej siedziby. Spośród ośmiu kandydatów, którzy przesłali swoje propozycje wybrano uznaną na całym świecie praktykę architektoniczną Snøhetta, której wizja spełniła szczegółowe wymagania inwestorów. A było to niełatwym zadaniem – architekci musieli wykazać się kreatywnością i smakiem, biorąc jednocześnie pod uwagę niestandardowe położenie działki. Ta znajdowała się bowiem tuż nad torami kolejowymi i peronami Gare d’Austerlitz, co uniemożliwiło stworzenie piwnicy, w której zazwyczaj umieszcza się pomieszczenia techniczne i urządzenia doprowadzające media do budynku.

Siedziba Le Monde, zdj. Shonetta

 

Co więcej, plac, na którym miał stanąć budynek, był udźwignąć tylko określony ciężar. Jak wykazały badania terenu, nie udźwignąłby on środkowej części ogromnej budowli. Architekci z Snøhetta we współpracy SRA Architectes wprowadzili do projektu zasadniczą zmianę – obłe przejście na środku budynku, dzięki któremu jego ciężar rozkłada się równomiernie na obie strony, nie obciążając środka.

Siedziba Le Monde, zdj. Shonetta

 

Projekt został ukończony pod koniec ubiegłego roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.