Zespół urbanistyczny LandLAB został ogłoszony zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt rozbudowy nadmorskiej promenady Sirius Seafront Promenade w Rosji. Zespół z Nowej Zelandii został wybrany spośród 68 praktyk architektonicznych, które zgłosiły swoje prace konkursowe.
To, co urzekło jury w projekcie LandLAB, to „najwydajniejsze wykorzystanie ograniczonej dostępnej przestrzeni i poszanowanie charakterystycznych cech obszaru”. Zwycięska propozycja łączy historię regionu z naturalnym krajobrazem i przekształca zaniedbany obszar w atrakcyjne środowisko dla mieszkańców miasta i turystów.
Istniejąca promenada służy jako punkt łączący brzeg rzeki, port, park olimpijski i przylegające do niego obszary mieszkalne. Zwycięski projekt poprawia połączenie między tymi obszarami i otwiera je na morski krajobraz. Proponowany plan zagospodarowania przestrzennego rozszerza tereny zielone z 7 do 12 hektarów, dodając ponad 12 000 metrów kwadratowych nowych przestrzeni publicznych, w których znajdują się między innymi sale koncertowe, audytoria, pawilony imprezowe i szkoła żeglarska.
Zwycięska koncepcja wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi, którzy mieszkają, studiują, pracują lub spędzają wakacje w mieście, jak wyjaśnia Elena Shmeleva, przewodnicząca zarządu miasta. Jak utrzymują władze, projekt został wybrany również ze względu na podejście środowiskowe, które skupia się nie tylko na funkcjonalności przestrzeni, ale również na dziedzictwie kulturowym i historycznym obszaru.
Lucas Maino Fernandez prezentuje projekt domu Casa Un Patio, który znajduje się w pobliżu jeziora Villarica w środkowym Chile. Dom znajduje się w malowniczej okolicy, między jeziorem a wulkanem o tej samej nazwie, na odległym od miasta, zróżnicowanym terenie.
Brytyjska praktyka Heatherwick Studio nawiązała współpracę z biurem architektonicznym Veretec, której wynikiem jest oryginalna wizja siedziby międzynarodowej firmy farmaceutycznej UCB. Projekt powstanie w południowo-wschodniej Anglii.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza studentów i absolwentów kierunków związanych ze sztukami wizualnymi do udziału w konkursie Young Design. Tegoroczna edycja będzie odwoływać się do twórczości Stanisława Lema, aby upamiętnić setną rocznicę urodzin pisarza.
Firma Vincent Callebaut Architectures stworzyła projekt Green Line, prototyp ekologicznego mostu-ogrodu, który „wytwarza własną energię ze źródeł odnawialnych, przetwarza własne odpady i ścieki oraz optymalizuje swoje potrzeby dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym”. Propozycja VCA ma połączyć wioskę Bercy z dzielnicą Masséna w Paryżu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.