Snøhetta dla Vesterheim

Snøhetta dla Vesterheim

zdj. Snøhetta

Studio architektoniczne Snøhetta zaprezentowało projekt nowego budynku i krajobrazu dla kampusu Vesterheim w Decorah w stanie Iowa. Kampus, w którym znajduje się również Narodowe Muzeum Norwesko-Amerykańskie i Szkoła Sztuki Ludowej, promuje różnorodność amerykańskiego społeczeństwa i relacje norwesko-amerykańskie.

Nowy budynek o powierzchni 8000 stóp kwadratowych ma stać się punktem charakterystycznym dla dzielnicy i głównym miejscem spotkań społeczności kampusu kulturalnego.  W 2019 roku biuro Snøhetta zaprojektowało plan generalny dla Vesterheim w celu ujednolicenia historycznych struktur, i zrewitalizowanych budynków komercyjnych, które mieszały się na mapie miasta.

zdj. Snøhetta

Strzelisty drewniany baldachim definiuje formę budynku, zapraszając gości do holu recepcyjnego oświetlonego przez okrągłe okno. Galerie na górnych poziomach zachęcają zwiedzających do odkrywania kolekcji artefaktów i dzieł sztuki, tworząc jednocześnie połączenia z Centrum Edukacyjnym Westby-Torgerson i Szkołą Sztuki Ludowej Vesterheim. Na drugim piętrze, oprócz galerii, znajdują się pomieszczenia przeznaczone na gabinety, przestrzenie robocze i biura.

zdj. Snøhetta

 

Budynek czerpie inspirację z norweskich tradycji rzemieślniczych, dlatego w projekcie królują skromne materiały, tworzące ciepłą i przyjazną atmosferę. Drewno użyte w projekcie zostanie pozyskane z upraw w Minnesocie, a cegły, z których powstaną ściany, z Iowa. Wykorzystując lokalne materiały, interwencja stara się uhonorować kulturę amerykańską i zachęcić mieszkańców do jej doceniania na co dzień.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.