Akademik przy ul. Solec 22, zdj. Grupa 5 Architekci
RuszyÅ‚y prace budowlane nad przeksztaÅ‚ceniem modernistycznego biurowca przy ul. Solec 22 w Warszawie w nowoczesny i wygodny dom studencki. Za projekt odpowiada studio architektoniczne Grupa 5 Architekci. Oferta nowego akademika bÄ™dzie adresowana przede wszystkim (choć nie tylko!) do studentów z wymian miÄ™dzynarodowych.
Nie trzeba być studentem, żeby zdawać sobie sprawÄ™ realiów życia w polskich akademikach. Ciasne czteroosobowe pokoje, woÅ‚ajÄ…ce o remont Å‚azienki i kuchnie, brak prywatnoÅ›ci i ciÄ…gÅ‚e imprezy – oto wizja, która pokutuje w zbiorowej wyobraźni Polaków. WÅ‚aÅ›ciciele modernistycznego budynku przy bulwarach wiÅ›lanych w Warszawie postanowili stawić czoÅ‚a stereotypom i stworzyć nowoczesny dom studencki o podwyższonym standardzie. Do wspóÅ‚pracy zaprosili studio Grupa 5 Architekci.
Akademik przy ul. Solec 22, zdj. Grupa 5 Architekci
Inwestorzy, przed podjÄ™ciem kluczowych decyzji dotyczÄ…cych projektu, przestudiowali wybory zagranicznych studentów przybyÅ‚ych do Warszawy w ramach wymian studenckich. OkazaÅ‚o siÄ™, że wiÄ™kszość z nich wybiera miejsce w dwupokojowych mieszkaniach wynajmowanych od osób prywatnych – jest to rozwiÄ…zanie najbardziej sprzyjajÄ…ce portfelom i komfortowi życia studentów. Znacznie rzadziej wybierajÄ… oni miejsca w należących do uczelni akademikach, które - choć nieco taÅ„sze niż wynajem pokoju w mieszkaniu – odstraszajÄ… wyjÄ…tkowo niskim standardem. Wieżowiec przy ul. Solec 22, odpowiadajÄ…c na wymagania rynku, zaoferuje studentom 149 dwuosobowych mieszkaÅ„ o wysokim standardzie.
Budynek przy ul. Solec 22 dzisiaj, zdj. Grupa 5 Architekci
W każdym z mieszkaÅ„ znajdÄ… siÄ™ dwa oddzielne pokoje, gwarantujÄ…ce prywatność mieszkajÄ…cych w nim osobom, a także Å‚azienka i kuchnia. Na najniższych kondygnacjach budynku powstanÄ… lokale usÅ‚ugowe, z których bÄ™dÄ… mogli skorzystać studenci – pralnia samoobsÅ‚ugowa, restauracje i kawiarnie oraz sklepy. Jak wiadomo, sama fasada budynku nie ulegnie wielu zmianom. Architekci postawili na niewielkÄ… ingerencjÄ™ w jego modernistyczny charakter. Dodane zostanÄ… m. in. przeszklenia na klatkach schodowych.
Czternasty Medal Alvaro Aalto zostaÅ‚ przyznany indyjskiemu biuru architektonicznemu Studio Mumbai, którego dyrektorem jest architekt Bijoy Jain. Nagroda imienia fiÅ„skiego architekta, ustanowiona w roku 1967, ma na celu coroczne honorowane dorobku artystycznego architektów z caÅ‚ego Å›wiata.
Nowojorska firma Selldorf Architects zostaÅ‚a zatrudniona do zaprojektowania gmachu galerii sztuki Hauser & Wirth w Chelsea, dawnej dzielnicy przemysÅ‚owej, której znakiem rozpoznawczym sÄ… dziewiÄ™tnastowieczne budynki z czerwonej cegÅ‚y. Nowy projekt czerpie z historii i kultury Chelsea, nawiÄ…zujÄ…c jednoczeÅ›nie do najnowszych tendencji i trendów.
Architekci z polskiego studia architektonicznego Meeko zaprojektowali dom, który łączy w sobie rustykalnÄ…, niezwykle modnÄ… estetykÄ™ unowoczeÅ›nionej stodoÅ‚y i ponadczasowy minimalizm. Ceglany dom znajduje siÄ™ w Kliszowie, niedaleko Mielca. Budynek miaÅ‚ być nie tylko piÄ™kny i funkcjonalny, ale również zaprojektowany z myÅ›lÄ… o Å›rodowisku.
Firma architektoniczna Tham & Videgård wygraÅ‚a miÄ™dzynarodowy konkurs na projekt przebudowy szwedzkiego centrum wystawienniczo-kongresowego w Göteborgu. Wybrana propozycja oprócz przebudowy gÅ‚ównego wejÅ›cia do obiektu, zakÅ‚ada stworzenie efektownej wieży.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.