Sou Fujimoto łamie stereotypy na Brooklynie

Sou Fujimoto łamie stereotypy na Brooklynie

Brooklyn, Nowy Jork, zdj. TripSawy.com

Kiedy myślimy o typowym nowojorskim budynku wielorodzinnym, przed naszymi oczami staje kamienica z cegły, ze schodami przeciwpożarowymi na zewnątrz budynku. Sou Fujimoto zaprojektował apartamentowiec, który bawi się z tą utrwaloną koncepcją.

Nie taki zwykły budynek

Japoński architekt, Sou Fujimoto, zaprezentował projekt 10-piętrowego budynku mieszkalnego o powierzchni 240 000 metrów kwadratowych, stworzony dla nowojorskiego dewelopera The Collective. Jest to pierwszy projekt Fujimoto w Nowym Jorku, i – jak sam przyznaje – wielki krok naprzód w jego karierze.

The-Collective-Fujimoto-Brooklyn-01
Projekt Sou Fujimoto dla The Collective, zdj. Sou Fujimoto

Położony w dzielnicy Bedford-Stuyvesant na Brooklynie budynek mieszkalny pomieści 440 oddzielnych mieszkań różnej wielkości i przeznaczenia, od dużych apartamentów dla rodziny, po kawalerki do wynajęcia. Przewidziane są również przestrzenie wspólne, w których będą odbywały się osiedlowe imprezy i wydarzenia kulturalne.

The-Collective-Fujimoto-Brooklyn-02
Projekt Sou Fujimoto dla The Collective, zdj. Sou Fujimoto

Projekt apartamentowca zakłada użycie czerwonej cegły, charakterystycznej dla historycznych nowojorskich budynków. Jednolitą, ceglaną elewację „przerywać” będą szklane wstawki, wpuszczające światło do pomieszczeń i pozwalając przechodniom zajrzeć do starannie zaprojektowanych wnętrz. Fujimoto nawiązuje więc do wizerunku stereotypowego nowojorskiego apartamentowca znanego nam z takich filmów i seriali jak Śniadanie u Tiffany’ego czy Przyjaciele, a jednocześnie ucieka od konwencji.

The-Collective-Fujimoto-Brooklyn-03
Projekt Sou Fujimoto dla The Collective, zdj. Sou Fujimoto

źródło: architecturalrecord.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.