Stad Ship Tunnel. Tunel dla statków

Stad Ship Tunnel. Tunel dla statków

Stad Ship Tunnel, zdj. Shonetta

Zaprojektowany przez Snøhetta tunel dla statków, Stad Ship Tunnel, otrzymał zielone światło. W ogłoszeniu wydanym przez Norweską Administrację Wybrzeża podano, że urząd wraz z Ministerstwem Transportu i Komunikacji zgadzają się na rozpoczęcie prac budowlanych, które ruszą w przyszłym roku.

Budowa tunelu ma poprawić bezpieczeństwo i wygodę transportu morskiego wokół miasta Stad. Rozciągnięty wzdłuż norweskiego wybrzeża tunel Stad Ship połączy zatoki Kjødepollen i Moldefjorden. Konstrukcja mierzy 1,7 kilometra długości, 37 metrów wysokości i 36 metrów szerokości. Terje Andreassen, kierownik projektu, nazywa go „pierwszym na świecie pełnowymiarowym tunelem dla statków”. „Jest wiele do zrobienia, ale przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania i stworzyliśmy plany, które będą stanowić podstawę tych prac” – dodaje.

Stad Ship Tunnel, zdj. Shonetta

 

Za projekt morskiego tunelu odpowiada studio Snøhetta. Wizualnie koncept nawiązuje bezpośrednio do warunków klimatycznych wybrzeża i odzwierciedla cechy charakterystyczne otaczającego je krajobrazu. Kamienne ściany tunelu będą imitować typowe dla regionu formacje skalne.

Stad Ship Tunnel, zdj. Shonetta

 

Od samego początku projekt ten jest wspierany przez Norweską Administrację Wybrzeża, otrzymał także duże wsparcie z budżetu państwa. Według władz, zarezerwowano 75 mln koron norweskich na rozpoczęcie budowy. Całkowity koszt projektu ma wynieść około 2,8 mld koron norweskich. Budowa ma zakończyć się za cztery lata.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.