Steampunk – polemika z cyfryzacją

Steampunk – polemika z cyfryzacją

Steampunk, zdj. floornature.com

Przedstawiamy instalację nagrodzoną przez jury na estońskim Tallinn Architecture Biennale 2019. Małe dzieło architektoniczne stawia pytanie o automatyzację sztuki.

Na przekór

W dobie rozwijających się w zastraszającym tempie informatyki, robotyki i automatyki, nikogo nie dziwi, że precyzyjna praca specjalnie zaprogramowanego robota może spokojnie zastąpić niedoskonałe dzieła ludzkich rąk. Sami konstruktorzy i artyści często sięgają po rozwiązania cyfrowe, by usprawnić swój proces twórczy. Czy jednak sztuka oderwana od rąk artysty nadal jest sztuką?

01_steampunk_tab2019tnutunnel
Steampunk, © Tonu Tunnel

To samo pytanie zadali sobie i innym autorzy instalacji Steampunk – Gwyllim Jahn, Cameron Newnham, Soomeen Hahm Design, Igor Pantic i Format Engineers). Steampunk to  konstrukcja z metalowych prowadnic i desek giętych parą, kształtem przypominająca zawiązany na supeł snop trawy. Do wykonania pracy użyto prymitywnych narzędzi ręcznych,

Projekt konstrukcji został świadomie oparty na tradycyjnych metodach projektowania i realizacji, aby przeciwstawić się wiodącym trendom, które czynią sztukę i projektowanie bardziej skomputeryzowanym. Autorzy chcieli stworzyć dzieło tak wyrafinowane wizualnie tylko i wyłącznie przy użyciu swoich rąk, by w niczym nie ustępowało tym wykonanym za pomocą nowoczesnych technologii. Steampunk ma być argumentem za tym, że to ludzkie uczucia i intuicja są tym, co „ożywia” złożone formy artystyczne, a rezygnując z nich na rzecz komputerów, zubożamy naszą kulturę.

02_steampunk_tab2019tnutunnel
Steampunk, © Tonu Tunnel

„Jako projektanci Steampunk nie stworzyliśmy rysunków ani linii kodu CNC, z których części nasz projekt może zostać wycięty, wydrukowany lub zmontowany. Chcieliśmy posłużyć się podejściem do sztuki jako celową polemiką w kontekście produkcji i automatyzacji sztuki” – mówią autorzy projektu.

20_gwyllimjahncameronnewnhamfologr-1-
Steampunk i jego autorzy, © Tonu Tunnel

Tallinn Architecture Biennale 2019 potrwa do 17 listopada 2019. Wystawę można obejrzeć w Estonian Centre of Architecture w Tallin.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.