Sto lat polskiej architektury na pięciu wystawach

Sto lat polskiej architektury na pięciu wystawach

Plakat wystawy, źródło: materiały prasowe NIAiU

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystartował z pięcioma wystawami w największych miastach Polski. Ekspozycje noszą tytuł „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.

Dzieła i kontekst

W ubiegłym tygodniu, 27 września, odbył się wernisaż pierwszej z pięciu wystaw z serii „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Każda z wystaw będzie przedstawiała inny okres historyczny miejscowej architektury i będzie miała przypisane do siebie słowo-klucz.

Cykl zapoczątkowała wystawa w Krakowie, w dawnym hotelu Cracovia, skupiająca się na miejscowej architekturze lat 1918-1939. Jej hasłem była „sztuka”.

„Tożsamość architektury Krakowa lat 1918–1939 można opisać w oparciu o jej związki ze sztukami pięknymi i użytkowymi oraz dążenie ku modernizacji i nowoczesności. Była to tożsamość lokalna, sięgająca do tradycji artystycznych oraz architektonicznych i zanurzona w debatach na temat stylu narodowego, ale jednocześnie naznaczona przez proces wkraczania miasta na ścieżkę metropolitalnego rozwoju. Ta odrębność materializowała się nie tylko w formach architektury, lecz także w nowych funkcjach, typologiach czy rozwiązaniach przestrzennych, które do dziś czytelne są w tkance urbanistycznej miasta. Stanowiła ona jedną z wielu równolegle istniejących nowoczesnych tożsamości, jakie w Europie i poza nią wykształciły się w początkach XX wieku” – możemy przeczytać na stronie NIAiU.
Kolejna wystawa otworzy się w Warszawie (1939–1956) pod hasłem "władza", a następne: w Lublinie (1956–1970) z motywem "społeczeństwa", Poznaniu (1970–1989) - "transfer",  i Katowicach (1989–2018) z hasłem "przemiana".

Wystawy zaplanowane przez NIAiU nie tylko ukazują dzieła, ale również ich kontekst. Wskazują wyraźnie, że tendencje w sztuce, również architekturze, są nierozerwalnie związane z tym, czego pragnie i potrzebuje tworzące ją społeczeństwo.

Więcej informacji na stronie NIAiU.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.