Stodoła i dom. Projekt Meeko

Stodoła i dom. Projekt Meeko

Dom w Kliszowie, zdj. meeko.pl

Architekci z polskiego studia architektonicznego Meeko zaprojektowali dom, który łączy w sobie rustykalną, niezwykle modną estetykę unowocześnionej stodoły i ponadczasowy minimalizm. Ceglany dom znajduje się w Kliszowie, niedaleko Mielca. Budynek miał być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również zaprojektowany z myślą o środowisku.

Dom o łącznej powierzchni 210 m2 składa się z trzech połączonych ze sobą brył. W pierwszej, kształtem nawiązującej do tradycyjnej zabudowy gospodarskie znajduje się przytulna część mieszkalna. Aby podkreślić rustykalny charakter budynku, architekci postanowili obłożyć go rdzawą cegłą.

Dom w Kliszowie, zdj. meeko.pl

Do „mieszkalnej stodoły” o spadzistym dachu przylega szary prostopadłościan, również obłożony cegłą. W nim mieścić się będzie salon i duży taras, otwierający wnętrze domu na ogród i pozwalający mieszkańcom cieszyć się otaczającą dom przyrodą. W trzecim segmencie, najbardziej różnym od reszty domu, znajdzie się garaż i pomieszczenia gospodarcze.  Bryła, o której mowa, została zaprojektowana tak, by minimalizmem i nowoczesnością kontrastować z resztą domu i jednocześnie przełamywać jej sielski charakter.

Dom w Kliszowie, zdj. meeko.pl

Ważnym założeniem projektu było to, by dom był niskoenergetyczny. Właśnie dlatego zadbano o jego szczelność i prawidłowe wykończenie. Takie zabiegi mają na celu zmniejszyć konieczność dodatkowego ogrzewania. By jeszcze bardziej uniezależnić dom od nieodnawialnych źródeł energii, zastosowano między innymi pompę ciepła i mechaniczną wentylację z systemem odzysku ciepła.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.