Dare. Konkurs
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Dare. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie centrum różnorodności biologicznej.
Architekt Jordan Ralph prezentuje projekt domku, który powstał na niewielkiej wyspie w okolicy zachodniego wybrzeża Galway w Irlandii. Studio Drop, bo tak nazywa się obiekt, jest domkiem do wynajęcia dla artystów, którzy na ten czas zmienią go w swoje studio. Ideą projektu jest udostępnienie twórcom miejsca, w którym będą mogli podejmować działania artystyczne bez rozpraszających bodźców z zewnątrz.
Podstawową koncepcją Studio Drop było zaprojektowanie i stworzenie ruchomej mikroarchitektury, łatwej do przetransportowania na wyspę Inis Oírr, która posłużyłaby jako przestrzeń dla artystów, aby mogli oni spędzić w niej przez tydzień lub dwa we względnej izolacji” – powiedział Jordan Ralph. „Chcieliśmy zaprojektować oryginalny obiekt, które byłoby zarówno współczesny, jak i estetycznie znajomy ziemi i mieszkańcom Inis Oírr” – dodaje.
Prosta konstrukcja ma okrągły kształt, który nieznacznie zwęża się ku górze. Oryginalna forma budynku została zainspirowana lokalnymi budynkami znajdującymi się blisko wybrzeża, a także obiektami z innych zakątków świata, zaprojektowanymi tak, aby wytrzymywać trudne warunki atmosferyczne. „Cylindryczne formy wytrzymają sztormy, które często pojawiają się na irlandzkim zachodnim wybrzeżu; silnie wiejący wiatr obraca się ich wokół nich, zamiast uderzać w dom z pełną siłą” – tłumaczy architekt.
Domek został pokryty farbą w stonowanym odcieniu zieleni. „Zielone wykończenie wprowadza do projektu równowagę: forma wystarczająco się wyróżnia, a jednocześnie nieco wtapia się w wapienny krajobraz i kamienne ściany na wyspie” – mówi Jordan Ralph.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Dare. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie centrum różnorodności biologicznej.
David Chipperfield Architects zbudował kompleks teatralno-hotelowy w Jingdezhen w Chinach. Budynek to część planu mającego na celu ożywienie dawnej dzielnicy przemysłowej, w której mieściła się między innymi fabryka porcelany.
Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki Korei Południowej we współpracy z Koreańskim Instytutem Architektów zapraszają architektów do udziału w konkursie na projekt Narodowego Muzeum Literatury Koreańskiej. Budynek ma pełnić rolę ośrodka literackiego, poważanego w kraju i na świecie.
Projekt domu jednorodzinnego autorstwa biura Wrzeszcz Architekci wykorzystuje materiał ze starego budynku, aby stworzyć nowoczesną, intrygującą formę. Dom, który stanął w jednej z podpoznańskich miejscowości znacznie różni od domów w bliższej lub dalszej okolicy, za to przypomina nieco… dawne poniemieckie stodoły. Ten projekt udowadnia, że stary materiał „z duszą”, przy odrobinie inwencji ze strony projektanta, może nadać nowemu budynkowi niepowtarzalnego charakteru.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.