Superverde. Zielone meble uliczne

Superverde. Zielone meble uliczne

Superverde, zdj. Stefano Boeri

Superverde to nowy projekt włoskiego architekta Stefano Boeriego. Wizja architekta zakłada stworzenie miejskich mebli ulicznych. Czym będą różnić się od zwyczajnych ławek? Zostaną wyposażone w element zielony – drzewa, krzewy i rośliny, pełniące rolę „płuc miasta” i uzupełniające jego krajobraz.

Linia Superverde powstała dla firmy Metalco, włoskiego producenta małej architektury. Instalacje miejskie, zaprojektowane przez Boeriego wykonane są z metalowych ram. Meble są modułowe – do metaowej ramy, która otacza mini-ogródek, można przymocować ławki.

Superverde, zdj. Stefano Boeri

 

„Superverde to przepuszczalna i elastyczna powierzchnia, która jest mierzona i kupowana na metr kwadratowy. Został zaprojektowany do montażu w każdym kontekście, w którym tylko mogą się znaleźć. Dzięki systemowi modułów, krawędzi i ukrytych struktur bocznych pozwala na komponowanie instalacji o różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki gęstemu systemowi irygacyjnemu i czujnikom do kontroli i analizy wilgotności gleby, możliwe jest zarówno zarządzanie zużyciem wody i nadzorowanie zdrowia roślin” – mówi Stefano Boeri.

Superverde, zdj. Stefano Boeri

 

Jak twierdzi architekt, oprócz zapewnienia przyjemnej przestrzeni do siedzenia dla mieszkańców miast, Superverde będzie sprzyjał rozwojowi owadów. Uważa również, że zastosowanie mebli miejskich będzie miało bezpośredni wpływ na klimat. Drzewa i roślinność, rozmieszczone strategiczne, mogą przyczynić się do obniżenia temperatury w swoim najbliższym otoczeniu.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.